Ściana Dziewięciu Smoków – tajemnica pazurów smoka

Ściana Dziewięciu Smoków – Zakazane Miasto – Pekin – Chiny

Jesienne wieczory na pewno wywołują jakąś nostalgie. Czasem też dziwne pytania. Jeśli wiec jedne z nich brzmią: czemu cesarski smok ma 5 palców, a japoński tylko 3? Albo, czemu liczba 9 jest tak ważna w Cesarskim Zakazanym Mieście? Albo czemu nawet Tajwan nie ma w godle smoka? Te pytania po lekturze, przestaną być niejasne! Pogadajmy o tym ze ścianami!

GŁOS MA PYTAJĄCY:
Zadając dość przewrotnie powyższe pytania, na serio zacząłem na nie szukać odpowiedzi. Okazało się bowiem, że temat chińskiego smoka (lub jak woleliby mieszkańcy Chin – Chińskiego Smoka), jest niezwykle ciekawy. Pytanie pierwsze: czemu smok wygląda jak efekt mutacji węża, jelenia, krowy, węgorza i czegoś tam jeszcze?

Mushu z Mulan też w sumie nie wie!

ŚCIANA DZIEWIĘCIU SMOKÓW – ODPOWIADA:
To prawda, klasyczny wizerunek chińskiego smoka składa się z: ciała węża pokrytego rybimi łuskami, ogonu ryby, mordki wielbłąda, rogów jelenia, nosa świni, uszu byka, oczu demona, łapy ma tygrysie, ale w łuskach, szpony jakiegoś ptaka drapieżnego, czasem skrzydła nietoperza i wąsy – w sumie licho wie od czego one podobne.

Jest wiele teorii, jednak mnie przekonała jedna, czemu taki mix stworzeń stanowi jego ciało. Symbolem pierwszego cesarza Chin, Huanga Di, zwanego Złotym Cesarzem, był wąż. Podbijał on kolejnych władców, aby zjednoczyć ziemie chińskie. Między innymi Yan Di (Ognistego Cesarza). Z każdym podbojem jego rodowy symbol otrzymywał kolejny atrybut. I tak np. po pokonaniu Yan Di, jego wąż zaczął ziać ogniem itd. Aż ostatecznie na jego proporcach pojawił się twór o którym mówimy.

ZNÓW GŁOS PYTAJĄCEGO:
Git. Też mi pasuję ta teoria! Ale co to za afera z tymi szponami? Czemu w Korei i Indonezji smoki mają po 4 palce? W Japonii już tylko 3?

ŚCIANA DZIEWIĘCIU SMOKÓW – ODPOWIADA:
I na to pytanie jest odpowiedz folklorystyczna. Smoki oddalając się od Chin traciły palce. Im dalej były od domu, tym było ich mniej! 🙂

A zostawiając to jakże barwne wytłumaczenie na rzecz logiki, smoki z czasów dynastii Han (ok. 200 p.n.e. – 200 n.e.) miały tylko 3 paluchy! A jak ktoś czytał artykuł o japońskich makaronach, wie, że wiele produktów i elementów kultury, Japończycy zapożyczali wprost z Cesarstwa Chińskiego. Tak i zapożyczenie smoka z kontynentu azjatyckiego na Wyspy Japońskie musiało nastąpić w czasach dynastii Han. Dlatego japoński ma tylko 3 paluchy!

A co z liczbą 9!

Ściana Dziewięciu Smoków w Zakazanym Mieście w Pekinie

I tu zaczyna się jeszcze ciekawiej. W początkach kultury chińskiej liczba 9 oznaczała 'wielość’. Tak jak kiedyś w Europie mówiono jedna, dwa, trzy, dużo. Czego dowody znajdziemy w liczbach łacińskich: I, II, III i IV (- symbol arytmetyczny = dużo). Wracając do Azji, z czasem liczba 9 nabrała funkcji magicznych. Połączono wszystkie liczby nieparzyste z yang – pierwiastkiem męskim, a wszystkie parzyste z żeńskim – yin. Łatwo się domyśleć czemu! :$ Dlatego tak wiele elementów w Zakazanym Mieście będzie miało nieparzystą liczbę – chawira Cesarza.

Ściana Dziewięciu Smoków
Ściana Dziewięciu Smoków

Dodatkowo liczbę 9 połączono ze szczęściem i doskonałością, czyli depozytariuszem tych elementów – smokiem/cesarzem. Jako ciekawostkę można podać, iż bramy w Zakazanym Mieście mają 81 ćwieków (iloczyn dziewięciu dziewiątek).

GŁOS PYTAJĄCEGO:
Fajnie, rozumiem. To skoro to tak dobry i szczęśliwy symbol, dlaczego nie ma go w godle ani jednego państwa chińskiego?

Ściana Dziewięciu Smoków
Ściana Dziewięciu Smoków
ŚCIANA ZNÓW ODPOWIADA, TYM RAZEM Z PODZIWEM:
Widzę, że rozmówca wie o istnieniu dwóch państw chińskich. Komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej na kontynencie i Republiki Chińskiej znajdującej się na wyspie Tajwan. Brawo!

Otóż smok został umieszczony na sztandarze cesarskim pod koniec dynastii Qing (czyt. cing). Czyli przed 1912 rokiem. Jednak jak łatwo się domyślić, rząd komunistyczny stara się unikać symboli 'znienawidzonego i uciskającego lud’ Cesarstwa. Natomiast rząd republikański, powstały w wyniku demokratycznej walki z cesarskim aparatem państwowym, również nie nawiązuje do symboliki swojego dawnego oponenta. Ot cała tajemnica.

No i, wszystko wyjaśnione! Dziękuję!

Więcej o historii Chin w pigułce poczytasz tu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.