Bryndzowe Haluszki – Słowackie danie mojej prababki

Bryndzowe haluszki – Bryndzové haluški – Słowacja

To podgórskie, podkarpackie, proste danie było znane w mojej rodzinie od kilku pokoleń. Dopiero wizyta w Słowacji pozwoliła mi je poznać w prawdziwej, oryginalnej formie. Tym bardziej zastanawiam się, jak góralska potrawa zawędrowała do mojej rodziny, do centralnej Polski??

Czas: 10 minut (15 min. na haluszki)
Cena: rozsądnie
Moja ocena smaku: 10/10
Trudność: łatwe
Wspomnienie: Słowacja

bryndzowe haluszki

BRYNDZOWE HALUSZKI – SKŁADNIKI:
świeżo ugotowane kluski – haluszki
bryndza (w mojej rodzinie też tłusty twaróg z solą)
roztopiona słonina ze skwarkami

BRYNDZOWE HALUSZKI – PRZYGOTOWANIE:
Przepis na kluski znajdzie się w osobnym wpisie. Tym bardziej, że do tego dania pasują zarówno oryginalne, słowackie haluszki czy strapaczki jak i polskie kluski łyżką kładzione lub niemieckie szpecle (spätzle). Najważniejsze aby użyć ich świeżych.

bryndzowe haluszki
Aby danie było idealnie podane, należy świeżo ugotowane kluseczki odcedzić i nie przejmując się resztką wody, wymieszać ze skwarkami i roztopiona słonina. Ale jeśli taka ilość tłuszczu przeraża Twoje podejście do cholesterolu, można porcje haluszków polewać i posypywać pożądaną ilością roztopionej słoniny.

Ostatnim elementem jest posypanie dania pokruszoną bryndzą. Jest to bardzo słony ser, więc lepiej nie używać już soli, chyba że używasz zamienników (czytaj poniżej).

Tak przyrządzone danie jest gotowe. Niestety nie uda się Wam dobrać: ani zielonych dodatków w postaci ziół, ani odpowiedniego wina. Bryndzowe haluszki to przysmak sam w sobie i nie potrzebuje towarzystwa.

bryndzowe haluszki

BRYNDZOWE HALUSZKI – ALTERNATYWA:
W mojej rodzinie, na Nizinach Środkowopolskich, która jak mniemam kiedyś opuściła okolice gór, musiało zabraknąć prawdziwego owczego sera. Ktoś zmodyfikował przepis i bryndze zastąpił zwykłym dostępnym w centralnej Polsce, krowi twaróg. Więc danie w takiej formie dotrwało u nas do XXI wieku i jest wciąż przysmakiem jako szybki pomysł na treściwy obiad. Jedynie sól jest niezbędna aby twaróg mógł imitować owczy, słony ser. Polecam spróbować i taką wersję.

Przepis na: Egg tart – przepyszne babeczki z Azji znajdziesz TU!
A pomysł na: Szybkie zwiedzanie Bergamo TU!

2 komentarze do “Bryndzowe Haluszki – Słowackie danie mojej prababki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.