Niebieski ryż – jak przygotować?

Niebieski ryż – Malezja

Pamiętacie niebieską zupę Bridget Jones? Choć trudno w to uwierzyć, czasem taki efekt jest pożądany. W Azji niebieski ryż jest bardzo popularnym daniem. A jak przygotować go w domu, nie używając chemicznych barwników?

SKŁADNIKI:
1 szklanka białego ryżu
sól
30 suchych kwiatów klitorii ternateńskiej

niebieski ryż
Kwiaty klitorii zbierane przez 3 lata.

NIEBIESKI RYŻ – PRZYGOTOWANIE:
Do szklanego naczynia wrzuć kwiaty klitorii i zalej szklanką gorącej wody. Przykryj naczynie np. folią spożywczą i odstaw na 30 minut. Następnie zabarwioną wodę użyj do ugotowania ryżu. Oczywiście, jeśli Twój ryż wymaga większej ilości wody, dolej jej więcej. Wrzuć ryż i postępuj wg. informacji na opakowaniu. Azjatyckiego ryżu nie trzeba wrzucać do gorącej wody, jak europejskich w torebkach, można zacząć gotować z ryżem w zimnej wodzie. Tak czy inaczej, ryż przyjmie barwnik i stanie się niebieski. Ot, oto cała tajemnica zabarwionego ryżu. Gotowe. Teraz musisz wybrać, co do niego podać. 🙂

niebieski ryż
Filipiński kurczak adobo.

ZMIANA BARWY NA ZIELONĄ:
Świetnym rozwiązaniem dla niebieskiego ryżu jest dodanie żółtego sosu na bazie kurkumy. Wówczas ryż zmieni kolor na zielony. Będzie to wyglądało bardzo ciekawie, a jednocześnie nie będzie zmieniało smaku sosu.

niebieski ryż

WAŻNA UWAGA: Kwiaty klitorii nie mają smaku, więc nie zmienią smaku Waszych potraw. Są w pełni naturalne i bezpieczne, w przeciwieństwie do syntetycznych barwników spożywczych. Niestety, aby zdobyć suszone kwiaty klitorii, należy pofatygować się gdzieś do Azji albo zamówić nasiona przez internet i wychodować samemu pnącze w domu, jak my to zrobiliśmy – historia klitorii i naszej uprawy.

klitoria

NIEBIESKI RYŻ – Z CZYM PODAWAĆ:
Mnogość zastosowań niebieskiego ryżu jest niczym nieograniczona. Można go podać dosłownie do każdego azjatyckiego dania (np. filipińskiego kurczaka adobo), jednak utarte w tradycji kompozycje to: malezyjskie nasi kerabu, gdzie prezentuje się zjawiskowo, tajski napój nam dok Ancham czy dodatek do napojów limonkowych. Dzięki obecności kwasu z limonki, kolor niebieski zawarty w kwiatach zmienia się na fioletowy. A wszystko to w pełni naturalne.

niebieski ryżv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.