Woda różana – historia smaku i zapachu Persji

Woda różana – Stambuł – Turcja

W wyniku destylacji parowej kwiatów róży damasceńskiej otrzymuje się olejek różany, zwany kiedyś atarem. Jest on idealny do kosmetyków i perfum, ale w trakcie odparowywania olejku wytrąca się pewien hydrolat, o cudownym zapachu i niezwykłym posmaku – nazywamy go wodą różaną. Oto jej historia.

POCHODZENIE:
Woda różana – pozostałość po destylacji płatków róży, zawsze będzie w naszym domu kojarzyła się z Turcją i Stambułem. Choć sam sposób otrzymywania olejku i wody z róży zawdzięcza świat Sasanidzkim Persom. Cały proces opisał i unowocześnił średniowieczny uczony Awicenna, dzięki któremu zaczęto wytwarzać wodę różaną na skalę przemysłową, dzięki czemu stała się tańsza i łatwiejsza do zdobycia. To natomiast pozwoliło na szersze jej zastosowanie.

woda różana

ROZPRZESTRZENIENIE:
Z terenów Persji zapach tej wody rozlał się po wszystkich stołach muzułmańskiego i chrześcijańskiego świata. Docierając od sułtanatu Delhi w Indiach, gdzie można wypić lassi z wodą różaną, i Malezji, gdzie pije się bandung, przez blisko-wschodnią lemoniadę poprawianą smakiem róży, aż po średniowieczne włoskie ciasteczka doprawiane anyżem i wodą różaną. Warto wspomnieć, że tradycja tych ciastek dotarła za pośrednictwem angielskich jumbles aż do Ameryki Północnej. Piekła je Martha Washington dla swojego męża – pierwszego prezydenta USA. Niestety, w XIX wieku aromat waniliowy zastąpił w nich tradycyjny zapach róży. 🙁

woda różana

UŻYCIE POZA STOŁEM:
Zalety kosmetyczne olejku różanego znano już w antycznym Rzymie. Używa się jej i dziś do tonizowania skóry twarzy i w szeroko rozumianej kosmetyce. Natomiast zastosowanie religijne samej wody różanej jest niezwykle szerokie: w islamie np. jest nią myty kamień Kaaba, w hinduizmie polewa się nią groby przed złożeniem ciała, w zoroastryzmie służy do kultowego obmywania ciał, a nawet był używany we wczesnym chrześcijaństwie, czego odzwierciedleniem jest tradycja używania wody różanej w kościołach ortodoksyjnych aż do dnia dzisiejszego.

woda różana

WODA RÓŻANA – GDZIE UŻYĆ:
My używamy jej przede wszystkim do słodyczy. 🙂 Pişmaniye nasączone wodą różaną. W letnie poranki dodajemy do świeżej lemoniada, bez mięty. Domowa chałwa z wodą różaną nabiera nuty mistycznej Persji. Jest nieodłączna do zrobienia francuskich makaroników różanych i oczywiście musi być w ulubionym rachatłukum o smaku „naszego różanego” Stambułu, gdzie poznaliśmy ten smak i gdzie zawsze wspomnieniem wracamy, gdy pachną róże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.