Pawilon Najwyższej Harmonii – Zakazane Miasto – Pekin – Chiny
Pawilon ten, znajdujący się w środkowej części Zakazanego Miasta, jest najważniejszym budynkiem całego kompleksu. Taka europejska sala audiencyjna i koronacyjna w jednym. To tu koronowano nowych cesarzy, tu znajdował się słynny tron cesarski, a ranga tego miejsca, wciąż budzi respekt wśród milionów Chińczyków.
PAWILON NAJWYŻSZEJ HARMONII – BUDOWA:
Jak każdy pawilon chiński tak i ten pawilon został wybudowany według starożytnych zasad architektonicznych, które były niezmienne w całym cesarstwie. Był to jeden z elementów scalania totalnie nie jednorodnej, zarówno etnicznie jak i kulturowo, populacji starożytnych Chin.
Każdy pawilon jest fundowany na platformie z ubitej ziemi, na której buduje się monumentalną podstawę. W przypadku Pawilonu Najwyższej Harmonii są to dodatkowo trzy marmurowe platformy otoczone balustradami, które od południa, przecinają trzy, równoległe rzędy schodów.
Oczywiście środkowe schody wraz z marmurowym podjazdem ozdobionym wspaniałymi dwoma smokami ścigającymi się w chmurach, mógł używać tylko cesarz.
Kolejna cecha chińskiego pawilonu, poza oczywiście drewnianymi kolumnami otaczającymi budynek, to zasada nieparzystości przestrzeni pomiędzy nimi. Dlatego każda fasada pawilonu musi być podzielona parzystą ilością kolumn i nieparzystą ilością przestrzeni między nimi. Inaczej budynek nie może być nazywany pawilonem.


W Pawilonie Najwyższej Harmonii wspomniane wyżej kolumny zwieńczone są dougong. Nie da się opowiedzieć co to jest bez pomocy aparatu.

Jest to specyficzny sposób łączenia spadzistego dachu z kolumnami. I to następny element charakterystyczny dla pawilonu.

Oczywiście dach pawilonu również był budowany w oparciu o dziesiątki zasad, tym bardziej pawilon dla cesarza. Najważniejszą cechą która odróżni pawilon cesarski od innego, będzie kolor dachówki. Żółte glazurowane płytki były produkowane tylkoi wyłącznie na potrzeby budynków cesarskich.
W Zakazanym Mieście wszystkie budynki mają taki dach, więc zwrócenie na to uwagi wydaje się trudne. Jednak gdyby zabudowy cesarskiego miasta, otaczające siedzibę cesarza przetrwały do dziś, bez problemu rozpoznalibyśmy przynależność poszczególnych budowli.

Dach oczywiście zwieńczony jest mitologicznymi bóstwami wody, ale o nich przy innej okazji. :p
Na ostatniej platformie, na prawo od wejścia do Pawilonu Najwyższej Harmonii znajduje się cesarski zegar słoneczny. To bardzo ważne urządzenie, tym bardziej jeśli się pamięta, że to właśnie cesarz odpowiadał za pory roku a nawet za pojawienie się słońca rano i księżyca wieczorem.

PAWILON NAJWYŻSZEJ HARMONII – SALA TRONOWA:
Sama sala tronowa, wraz z tronem była podobno prawdziwym spektaklem barw i bogactwa. Cudowny, bogato zdobiony tron cesarski szczęśliwie dotrwał do naszych czasów. Niestety tylko on.


Chyba że uwierzymy filmowej opowieści o ostatnim cesarzu Chin Puyi (The Last Emperor) i odkryjemy w skrytce pod tronem w tym pawilonie, klatkę ze świerszczem przynoszącym szczęście cesarzowi. 🙂

Jeśli interesuję Cię historia Bramy Niebiańskiego Spokoju – Tiananmen, polecam inny wpis o Zakazanym Mieście.