Pawilon Najwyższej Harmonii – sala tronowa Chin

Pawilon Najwyższej Harmonii – Zakazane Miasto – Pekin – Chiny

Pawilon ten, znajdujący się w środkowej części Zakazanego Miasta, jest najważniejszym budynkiem całego kompleksu. Taka  europejska sala audiencyjna i koronacyjna w jednym. To tu koronowano nowych cesarzy, tu znajdował się słynny tron cesarski, a ranga tego miejsca, wciąż budzi respekt wśród milionów Chińczyków.

Pawilon Najwyższej Harmonii

PAWILON NAJWYŻSZEJ HARMONII – BUDOWA:
Jak każdy pawilon chiński tak i ten pawilon został wybudowany według starożytnych zasad architektonicznych, które były niezmienne w całym cesarstwie. Był to jeden z elementów scalania totalnie nie jednorodnej, zarówno etnicznie jak i kulturowo, populacji starożytnych Chin.

Pawilon Najwyższej Harmonii

Każdy pawilon jest fundowany na platformie z ubitej ziemi, na której buduje się monumentalną podstawę. W przypadku Pawilonu Najwyższej Harmonii są to dodatkowo trzy marmurowe platformy otoczone balustradami, które od południa, przecinają trzy, równoległe rzędy schodów.

Oczywiście środkowe schody wraz z marmurowym podjazdem ozdobionym wspaniałymi dwoma smokami ścigającymi się w chmurach, mógł używać tylko cesarz.

Kolejna cecha chińskiego pawilonu, poza oczywiście drewnianymi kolumnami otaczającymi budynek, to zasada nieparzystości przestrzeni pomiędzy nimi. Dlatego każda fasada pawilonu musi być podzielona parzystą ilością kolumn i nieparzystą ilością przestrzeni między nimi. Inaczej budynek nie może być nazywany pawilonem.

Pawilon Najwyższej Harmonii
Pawilon Najwyższej Harmonii i niekończący się strumień wycieczek Chińskich.
Pawilon Najwyższej Harmonii
Oczywiście najbardziej oblegana jest sala tronowa.

W Pawilonie Najwyższej Harmonii wspomniane wyżej kolumny zwieńczone są dougong. Nie da się opowiedzieć co to jest bez pomocy aparatu.

dougong
Dougong

Jest to specyficzny sposób łączenia spadzistego dachu z kolumnami. I to następny element charakterystyczny dla pawilonu.

Pawilon Najwyższej Harmonii
Pawilon Najwyższej Harmonii widziany od północy

Oczywiście dach pawilonu również był budowany w oparciu o dziesiątki zasad, tym bardziej pawilon dla cesarza. Najważniejszą cechą która odróżni pawilon cesarski od innego, będzie kolor dachówki. Żółte glazurowane płytki były produkowane tylkoi wyłącznie na potrzeby budynków cesarskich.

Pawilon Najwyższej Harmonii

W Zakazanym Mieście wszystkie budynki mają taki dach, więc zwrócenie na to uwagi wydaje się trudne. Jednak gdyby zabudowy cesarskiego miasta, otaczające siedzibę cesarza przetrwały do dziś, bez problemu rozpoznalibyśmy przynależność poszczególnych budowli.

W Hutongach używano szarej dachówki.

Dach oczywiście zwieńczony jest mitologicznymi bóstwami wody, ale o nich przy innej okazji. :p

Na ostatniej platformie, na prawo od wejścia do Pawilonu Najwyższej Harmonii znajduje się cesarski zegar słoneczny. To bardzo ważne urządzenie, tym bardziej jeśli się pamięta, że to właśnie cesarz odpowiadał za pory roku a nawet za pojawienie się słońca rano i księżyca wieczorem.

Pawilon Najwyższej Harmonii
'Rzygacze’ deszczowe.
PAWILON NAJWYŻSZEJ HARMONII – SALA TRONOWA:
Sama sala tronowa, wraz z tronem była podobno prawdziwym spektaklem barw i bogactwa. Cudowny, bogato zdobiony tron cesarski szczęśliwie dotrwał do naszych czasów. Niestety tylko on.
Pawilon Najwyższej Harmonii
Tron cesarski.
Pawilon Najwyższej Harmonii
Jeden z tronów w sali Pawilonu Najwyższej Harmonii.
Chyba że uwierzymy filmowej opowieści o ostatnim cesarzu Chin Puyi (The Last Emperor) i odkryjemy w skrytce pod tronem w tym pawilonie, klatkę ze świerszczem przynoszącym szczęście cesarzowi. 🙂
Pawilon Najwyższej Harmonii
Smętny widok – samotny tron, w obdrapanym Pawilonie Najwyższej Harmonii

Jeśli interesuję Cię historia Bramy Niebiańskiego Spokoju – Tiananmen, polecam inny wpis o Zakazanym Mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.