Waran paskowany władca z miasta Ayutthaya

Waran paskowany (Varanus salvator) – Ayutthaya – Tajlandia

Waran paskowany jest drugą co do wielkości jaszczurką lądową świata. Pierwsze miejsce niepodzielnie zajmuje waran z wyspy Komodo w Indonezji. Jednakże jego kuzyn z Indochin, którego nazwa łacińska salvator znaczy zbawiciel, również prezentuje się okazale.

WARAN PASKOWANY W AYUTTHAYA:
Spotkany przez nas, w Ayutthaya waran paskowany robi piorunujące wrażenie. Ciężkie, wielkie smoczysko wygrzewające się na ciepłych od słońca płytach chodnikowych, spotkaliśmy przypadkowo, w trakcie poszukiwań nowych nasion do naszego arboretum. 🙂

Środowisko życia warana paskowanego (Varanus salvator, Laurenti, 1768)

Oczywiście nie wszyscy w naszym domu podzielają fascynację tego typu zwierzętami. Dlatego szczęśliwie dla tej połowy z nas, waran paskowany również nie wykazywał zainteresowań nami. Salwował się ucieczka do wody, gdy próbowaliśmy go podejść. Warto zaznaczyć, że gady te świetnie pływają, nurkują a nawet wspinają się po drzewach.

Na czole wyraźnie widoczna żółta plamka, to pozostałość po tzw. oku ciemieniowym.

Spotkany przez nas waran paskowany (Varanus salvator), to tajlandzki podgatunek macromaculatus, który występuje dość szeroko w zachodnich rejonach Półwyspu Indochińskiego. Choć nie należą do największych w swojej grupie, (znany jest przykład tego gada ze Sri Lanki, gdzie zanotowano jego długość równą 3,21 metra), to jednak mimo wszystko jego postura wywołują respekt. Ayutthayskie osobniki nie przekraczały 2,5 metra, jednakże kolor skóry świadczy, iż spotkaliśmy jeszcze młode osobniki, a gdy dorosną i warunki na to pozwolą, na pewno przekroczą wspomnianą barierę wielkości.

Varanus salvator macromaculatus
WARAN PASKOWANY – POKARM:
Warany paskowane żywią się rybami, płazami, ptakami i ssakami ale w większości przypadków ich padliną. Często też poszukują gniazd i nor z młodymi wymienionych wyżej grup zwierząt. Co najważniejsze bardzo łatwo przystosowują się do zmieniających warunków biotopu, dlatego są najczęściej występującymi gadami w wielu regionach Południowo-Wschodniej Azji. W Malezji są najczęściej spotykanym dzikim zwierzęciem tego kraju (oczywiście poza ptakami). 🙂
Co ciekawe w Tajlandii często są sprzedawane jako zwierzęta do terrarium(!), a w całym regionie produkuje się z ich skór wyroby galanteryjne i obuwnicze. Turystom sprzedaje się je jako wyroby ze skóry aligatorów 😀
Prawie 2 metrowy waran paskowany (Varanus salvator macromaculatus). Porównaniem niech będą cegły alejki, a nie gigantyczne liście na trawie.

 

4 komentarze do “Waran paskowany władca z miasta Ayutthaya”

  1. Objechałam Tajlandię niestety nie widziałam! Może dobrze! Słyszałam jedynie, że żyją w kanałach Bangkoku zywiąc się resztkami z restauracji wzbudzając grozę u tych,którzy o tym wiedzą! W porze lunchu pojawiają się w miejscowym……… zoo gdzie regularnie korzystają z dokarmiania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.