Disneyland pod Paryżem – bajkowy świat dla każdego

Disneyland – okolice Paryża – Francja

Odwiedzając Paryż, warto poświęcić choćby jeden dzień na Disneyland. Ta bajkowa kraina przyciąga corocznie miliony gości. I choć nie jest to tania wizyta, powrót do czasów dzieciństwa jest bezcenny. 🙂

Paryski Disneyland mieści się dokładnie w Marne-la-Vallée, ponad 30 kilometrów od centrum stolicy Francji. Działa już od 1992 roku, natomiast 10 lat później na jego terenie otwarto drugi park wchodzący w skład kompleksu, Walt Disney Studios. Jeden dzień to absolutne minimum, by zobaczyć oba parki. Jeśli podróżujecie z małym dzieckiem, jest to wręcz niewykonalne! Na szczęście, ceny biletów kilkudniowych są dość atrakcyjne. Ale po kolei:

Disneyland mapa
Plan parków, przewodnik, programy oraz bilety do Disneylandu.

DISNEYLAND – DOJAZD:
Pociąg – Jeśli zatrzymaliście się w Paryżu (a pewnie dotyczy to większości), dojazd do Disneyland jest prosty. W centrum należy wsiąść w RER A. zatrzymuje się ona m.in. na stacji La Défense, Charles de Gaulle – Étoile, Auber, Châtelet – Les Halles, Gare de Lyon czy Nation. Wysiadamy na ostatniej stacji – Marne-la- Vallée – Chessy, skąd wiedzeni tłumem odwiedzających i uroczymi znakami z Myszką Miki, w pięć minut dojdziemy do bram Disneylandu. Podróż z centrum stolicy zajmie ok 40-50 minut (czasem pociągi się spóźniają, szczególnie w porannym natężeniu ruchu, więc lepiej być na stacji nieco wcześniej).

UWAGA: nie wszystkie pociągi RER A jadą do Chessy! Linia w pewnym miejscu się rozwidla, dodatkowo niektóre składy kończą bieg wcześniej. Na szczęście na wyświetlaczach na stacjach podane są wszystkie informacje i nawet bez znajomości francuskiego nietrudno się w tym połapać. 🙂 Cena: jeśli jedziecie z centrum Paryża, ze strefy 1, musicie mieć bilet na 5 stref. My zawsze korzystamy z karty Navigo – tygodniowy bilet kosztuje tylko ok. 21 euro i obejmuje strefy 1-5, w tym lotnisko de Gaulle oraz Orly (tu tylko autobusem), a także pałac w Wersalu. To ponad trzy razy taniej niż popularna wśród turystów karta Paris Visite! Kupując bilet jednorazowy, za podróż w jedną stronę zapłacimy 7,60 euro. Pierwszy pociąg odjeżdża z centrum Paryża przed 6 rano, ostatni wraca z Chessy po północy.

Disneyland dojazd
Plan linii RER A: na zielono zaznaczone są stacje, na których najczęściej wsiadają turyści. Na czerwono stacja końcowa, na której wysiadamy.

Bus – Disneyland oferuje dojazd do swoich parków także dedykowanym busem, który zatrzymuje się przy Gare du Nord, Opéra, Madeleine i Châtelet. Czas dojazdu – 90 minut (zależy od korków w mieście). Bilety kupuje się w pakiecie z wejściówkami do Disneylandu, cenowo nie wypada to zbyt korzystnie (za jedną osobę od 89 euro, w zależności od pory roku).

Z lotniska – do Disneylandu wygodnie można dojechać także z głównego lotniska – Charles de Gaulle. Można wybrać pociąg z terminala 2 – cena w jedną stronę to minimum 17 euro, czas przejazdu nieco ponad 10 minut (i uwierzcie, w tym czasie konduktor zdąża sprawdzić bilety…)! Drogo. Dodatkowo na pociąg czasem trzeba czekać nawet ponad godzinę! Alternatywą są busy Magical Shuttle, które także odjeżdżają z terminala 2 – cena za przejazd i wstęp do Disneylandu to ok. 100 euro, sam bus kosztuje 20 euro w dwie strony, a czas przejazdu – bagatela – 90 minut.

BILETY WSTĘPU:
Bilety do Disneyland możemy kupić przy wejściu do obu parków, na oficjalnej stronie internetowej lub u pośredników, np. na stronie fnac.com. Jeśli zdecydujemy się na zakup biletów w kasach przy wejściu, za bilet zapłacimy nawet 99 euro. Dużo! Cena 

Disneyland bilet
Bilety kupowane w kasie parku w 2014 roku.

Korzystając z oficjalnej strony Disneylandu, natrafimy na atrakcyjne oferty. Wszystko jednak zależy od tego, kiedy chcemy odwiedzić park. Wiadomo – w lecie o promocje będzie trudniej i zniżki nie będą zbyt duże. Natomiast zimą za bilet możemy zapłacić poniżej 50 euro! Np. bilety na większość dni w marcu 2018 roku kosztują 62 euro (37 euro oszczędności), i to za oba parki (za 1 park – 42 euro). Bilety te można wykorzystać od poniedziałku do piątku z wyjątkiem świąt i innych wybranych dni, nazywają się MINI. Nieco droższe, ważne także w weekendy, to bilety MAGIC. Najdroższe, dzięki którym możemy wejść do Disneylandu dowolnego dnia roku, to bilety SUPER MAGIC. Bilety zakupione na oficjalnej stronie drukujemy w domu i po przyjeździe do Disneylandu od razu kierujemy się z nimi do bramek, omijając długie kolejki do kas (nie dostajemy wtedy jednak takich ładnych kartonikowych biletów, jak pokazane na zdjęciu wyżej).

Bilety możemy zakupić także na stronie internetowej FNAC. Powiedzmy, że to odpowiednik polskiego empiku. Możemy wybrać bilety jednodniowe, kilkudniowe czy nawet całoroczne, a także wejściówki na różne show odbywające się w Disneylandzie. Można natrafić na bardzo dobre oferty (obecnie – bilet dla dorosłego w cenie biletu dla dziecka). Bilety możemy wydrukować sobie w domu (dopłata 0,50 euro), wysłać pocztą lub odebrać podczas wizyty w Paryżu w jednym z salonów FNAC.

Disneyland hotel
Wejście do głównego parku. Mieści się tu też najdroższy hotel w okolicy. Jego goście mają zapewniony wstęp do parków na 2 godziny przed oficjalnym otwarciem!

DISNEYLAND – KIEDY JECHAĆ:
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że w Disneylandzie wciąż coś się dzieje! W zależności od pory roku parki są różnie udekorowane, można podziwiać tematyczne parady a w sklepach zaopatrzyć się w sezonowe gadżety. Stąd wybór, kiedy jechać, może przyprawić o ból głowy. Jeśli jednak zależy nam na tym, by wypróbować jak największej ilości atrakcji, unikajmy lata. Czerwiec-sierpień do najgorętszy sezon, kiedy przez Disneyland przewijają się miliony zwiedzających a czas oczekiwania do poszczególnych atrakcji oscyluje wokół 2-3 godzin.

Łatwo policzyć, że w jeden dzień nie skorzystamy nawet z ułamka dostępnych atrakcji. Jesienią i zimą odwiedzających jest najmniej i jest to według nas najlepszy czas na wizytę. Oczywiście w okolicy różnych świąt przybywa turystów (np. przed Halloween czy Bożym Narodzeniem). Zasada jest jednak prosta – jeśli na wybrany przez nas dzień dostępne są bilety MINI, jest duże prawdopodobieństwo, że nie będzie wielkiego natężenia ruchu, a my zdołamy zobaczyć to, co sobie zaplanujemy.

Disneyland parad świąteczna
Świąteczna parada.

My odwiedziliśmy Disneyland trzy razy:

 • w połowie października, w czwartek – cały dzień była lekka mżawka, dość chłodno, turystów – jak na Disneyland – jak na lekarstwo. Pogoda w niczym nie przeszkadzała, łącznie z jazdą na roller coaster na świeżym powietrzu, do większości atrakcji można było wejść „z buta”, bez czekania. Parki były już ozdobione na Halloween. Bilety, kupowane na oficjalnej stronie dzień przed wizytą, z okazji 20lecia głównego parku, były o 20 euro tańsze od normalnej taryfy.
Disneyland adventureland
Chłód i deszcz nie wszystkich odstraszyły. Nagrodą dla wytrwałych był praktycznie pusty Disneyland.
 • dzień przed Halloween, w czwartek – dramat! Dzikie tłumy, być może dodatkowo przywiedzione słoneczną i ciepłą pogodą. Czas oczekiwania do najbardziej obleganych atrakcji wynosił ponad 2 godziny, wszędzie ciężko było się poruszać. Dodatkowo masa arabskich rodzin, których najmłodsi członkowie niekoniecznie zachowywali się w sposób ogólnie przyjęty na naszym kontynencie… Bilety dostępne były tylko w taryfie SUPER MAGIC.
Disneyland halloween
Halloweenowym dekoracjom towarzyszyły też „straszne” dźwięki wydobywające się z ukrytych głośników 😉
Disneyland halloween
Tłumy gości tuż przed Halloween. Dekoracje nawiązują do filmu „Maleficient”, który miał niedawno premierę.
 • na początku grudnia, w czwartek – kolejna udana wizyta. Disneyland był już przyozdobiony bożonarodzeniowo, pogoda piękna, odwiedzających mało. Bilety dostępne w opcji MINI. Czas oczekiwania do poszczególnych atrakcji maksymalnie 20 minut.
Disneyland
Jak tu nie poczuć magii świąt?
Disneyland
Do świątecznej atmosfery niezbędny jest śnieg – co z tego, że sztuczny?

DISNEYLAND – JEDZENIE I PICIE:
Disneyland oferuje kilkadziesiąt miejsc, w których możemy coś zjeść. Są to tematyczne knajpki, nawiązujące do atrakcji, przy których się znajdują. Mamy więc bistro „Chez Remy” obok Ratatouille czy restaurację Agrabah w Adventureland przy Alladynie. Wachlarz cen jest szeroki, ale nie oszukujmy się – tanio i równocześnie dobrze się tu nie zje. Na szczęście, nie ma zakazów odnośnie wnoszenia swojego jedzenia. Mało tego, są wyznaczone miejsca, gdzie można napełnić swoją butelkę pitną wodą za darmo.

Disneyland
Rano nie ma jeszcze ruchu w licznych kawiarniach.
Disneyland
Słodkie przekąski na wagę.

DISNEYLAND – JAK SIĘ ODNALEŹĆ:

Disneyland

Wejścia do obu parków położone są kilkaset metrów od siebie. Same parki podzielone są na tematyczne krainy. I tak w głównym parku mamy Discoveryland, gdzie wcielimy się w Buzza Lightera czy przejedziemy na gwiezdnym roller coasterze Space Mountain, dalej znajduje się Fantasyland, skierowana głównie do najmłodszych gości (to tu spotkamy księżniczki czy odbędziemy wspaniały lot z Piotrusiem Panem). Na lewo natrafimy na Adventureland, gdzie czeka na nas roller coaster z Indianą Jonesem czy malownicza przeprawa łódką po krainie Piratów z Karaibów. Na koniec Frontierland z opuszczoną kopalnią złota czy nawiedzonym domem. A to tylko część atrakcji głównego parku Disneya. Wszystkie wspomniane krainy leżą dookoła głównej ulicy – Main Street, na której odbywają się parady i gdzie znajdziemy najwięcej sklepów i kawiarni.

Disneyland discovery land
Fragment Discoveryland. W tle Zamek Śpiącej Królewny.
Disneyland
W Discoveryland czekają na nas Gwiezdne Wojny.
Disneyland
Przeprawa łódką przez świat Piratów z Karaibów to jeden z must see w Disneylandzie.

Walt Disney Studios, choć mniejszy, wcale nie jest mniej ciekawy, znajdziemy tu wręcz więcej atrakcji dla dorosłych. Jak sama nazwa wskazuje, dowiemy się tu wielu rzeczy o historii Disneya czy o sztuce animacji. Park podzielony jest na cztery części: Production Courtyard (tu znajduje się słynna Tower of Terror, gdzie możemy pokonać siłę grawitacji), Backlot (świetny roller coaster do muzyki Aerosmith),  Toon Studio z nowo otwartą przejażdżką z Ratatouille oraz Toy Playland.

Disneyland Studios
Brama do krainy animacji.

Przy wejściach do obu parków należy zaopatrzyć się w bezpłatne mapy, które pomogą się nam odnaleźć i zaplanować swój pobyt. Razem z mapą weźcie także program, z którego dowiecie się, o której godzinie i gdzie odbywają się tego dnia parady i gdzie można spotkać bohaterów Disneya i zrobić sobie z nimi obowiązkowe zdjęcie 🙂 (uwaga – do zdjęć z bohaterami ustawiają się niebotyczne kolejki…)

Disneyland RC Racer
RC Racer – koniecznie zajmijcie miejsca w pierwszym rzędzie!

DISNEYLAND – ZAKUPY:
Ciężki temat. Wiadomo, jest drogo. Wiadomo, kicz. Tylko, że fajny ten kicz. 🙂 Sklepy kuszą na każdym rogu, dodatkowo oferując produkty sezonowe, takie jak przepiękne i strasznie drogie ozdoby na choinkę (15 euro za jedną postać wykonaną z żywicy). Płacz i płać. Żeby jednak nie tracić czasu, który można przeznaczyć na inne atrakcje, dobrym rozwiązaniem jest przełożyć zakupy na czas po zamknięciu parków. Otóż przed wejściem do nich znajduje się cała wioska handlowa, gdzie znajdziecie 90% tego, co w Disneylandzie (są to w 100% oficjalne sklepy, ceny są te same, co w parkach), a sklepy czynne są do późna. Późne zakupy mają też ten plus, że nie musicie cały dzień dźwigać wypakowanych siatek. Rano warto się zaopatrzyć tylko w jedną rzecz – urocze uszy Myszki Miki lub Minnie na opasce. Nosi je większość odwiedzających. 😉

Disneyland
Kuchenne akcesoria 🙂

Podczas pierwszej wizyty poraziła nas różnorodność towarów, feeria barw i ceny pamiątek. Napięty budżet spowodował, że zakupy były skromne (uszy, kubek i kalendarz adwentowy wyprodukowany w… Polsce). Druga wizyta to – nie oszukujmy się – szał zakupów, choć w granicach rozsądku (o ile rozsądkiem można nazwać wydanie 60 euro na ozdoby choinkowe). Za trzecim razem byliśmy już ponad to, 😉 nic już nie wołało z daleka „kup mnie!” i ograniczyliśmy się do jednego gadżetu na pamiątkę.

Disneyland sklep
Rodzice z dziećmi niech trzymają się za kieszeń 🙂
Disneyland
Drewniane figurki z bohaterami klasycznych bajek.
DISNEYLAND – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI:
 • ciągu dnia możecie wchodzić i wychodzić z parku dowolną ilość razy. Tak więc nie zgubcie biletu, bo nie wrócicie!
 • pomocna może okazać się darmowa apka (na iphone’a lub androida), która wyświetla, jaki jest czas oczekiwania do poszczególnych atrakcji oraz informuje, kiedy odbywają się różne parady czy gdzie możemy coś zjeść. 

Disneyland

 • od pewnego czasu zabronione jest korzystanie z selfie sticków. No, chyba, że kupimy je na miejscu. Większość gości ignoruje jednak ten zakaz.
Disneyland
Najbardziej charakterystycznym punktem Disneylandu jest Zamek Śpiącej Królewny. Jest on jednocześnie główną bramą do Fantasylandu.
 • korzystajcie z fastpass! Można je uzyskać za darmo, ale tylko do wybranych miejsc. Przykładacie bilet do czytnika znajdującego się przy wejściu do danej atrakcji i po chwili dostajecie wydruk z informacją, o której godzinie macie się stawić, by wejść bez kolejki. Dopóki nie wykorzystacie aktualnie posiadanego fastpassa lub nie minie jego godzina, nie możecie uzyskać następnego.
 • przed przyjazdem sprawdźcie aktualne godziny otwarcia na dany dzień, gdyż te codziennie są inne, dodatkowo Walt Disney Studios zamyka się wcześniej. Warto przyjechać wcześniej – zostaniecie wpuszczeni do parku, lecz nie będziecie mogli korzystać jeszcze z atrakcji (te będą dostępne jedynie dla gości hoteli położonych przy parku). Niemniej, sklepy są już otwarte ;), można się przejść Main Street i porobić pierwsze zdjęcia.
Disneyland
Ratatouille: jedne z najdłuższych kolejek w parku Studios, niemniej dostępne są FAST PASS.
 • w niektórych atrakcjach dostępna jest opcja single rider. To osobna kolejka dla tych, którzy zgodzą się na przejazd z obcymi (np. z trzyosobową rodziną w czteroosobowym wagoniku). Pozwala to zaoszczędzić trochę czasu.
Disneyland Main Street
Main Street tuż przed Halloween.
 • odnośnie czasu – przed wejściem do każdej atrakcji znajdują się tablice z informacją o czasie oczekiwania, też dla single riders. Pozwoli to oszacować, czy opłaca się w tej chwili stawać w kolejce, czy pójść gdzieś indziej, a w tym miejscu wziąć np. fastpass.
Disneyland space mountain
Space Mountain – na kosmiczną przejażdżkę czasami trzeba czekać nawet dwie godziny! Dostępna jest opcja FAST PASS.
 • Zostańcie do końca! Na koniec każdego dnia, w głównym parku naprzeciwko Zamku Śpiącej Królewny, odbywa się spektakularny pokaz typu światło i dźwięk. Nie można tego przegapić!
Disneyland pokaz
Punkt kulminacyjny pokazu – warto na to czekać cały dzień. Zdjęcia nie są w stanie oddać magii chwili.

Disneyland

Disneyland
Niedobitki opuszczają Disneyland.
 • Następnego dnia pośpijcie dłużej, zróbcie sobie lżejszy dzień. W końcu byliście kilkanaście godzin na nogach i przeszliście wiele kilometrów!
Disneyland olaf
Najmłodsi goście entuzjastycznie reagują na pojawienie się Olafa.
Disneyland
Starsi uśmiechem reagują na klasyczne postaci, jak Myszka Miki.
 • I na koniec najważniejsze – nie wstydźcie się okazywać emocji. 😉 Disneyland to wspaniała zabawa, także dla dorosłych. I nie ma co się wstydzić, że jesteście bez dzieci. Za każdym razem widzieliśmy masę dorosłych bez latorośli, którzy świetnie się bawili, nawet starsze panie z chodzikami!

Disneyland

Czytaj też o innych atrakcjach Paryża: historia Wieży Eiffla.

Disneyland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.