Tequila sunrise – koktajl typowy dla Kalifornii

Tequila sunrise – Kalifornia – USA

Temat koktajli to gigantyczne zagadnienie. Na tyle ogromne, że jakakolwiek próba spróbowania wszystkich, baz uszczerbku dla wątroby, jest niemożliwa. Jednak klasyczny drink tequila sunrise – topowy amerykański napój lat 70 i 80, jest wart choć jednej degustacji.

Czas: 3 minuty
Cena: tanio
Nasza ocena smaku: 10/10
Trudność: jak to koktajl – nic skomplikowanego
Wspomnienie: USA – Kalifornia

TEQUILA SUNRISE – SKŁADNIKI (porcja = 25 ml):
3 porcje – tequila
6 porcji – sok pomarańczowy
1 porcja – syrop z grenadyny (polecam jednak 2 porcje)
2 kostki lodu

tequila sunrise

TEQUILA SUNRISE – PRZYGOTOWANIE:
Charakterystyczną cechą tego drinku jest jego warstwowość. Ma przypominać wschód słońca, więc mieszając jego składniki niszczysz epitet sunrise. Z tego też powodu najlepiej używać do serwowania szklanek typu Highball lub Collins (albo zwykłych wysokich szklanek). 🙂

tequila sunrise

Porcję tequili wlej na lód, na dno szklanki. Dodaj sok pomarańczowy i uzupełnij wszystko syropem z grenadyny. Wlewaj ten ostatni dość powoli i najlepiej po ściance szklanki, aby nie podniósł się z dna. I tak klasyczny koktajl tequila sunrise jest gotowy. Dodatkową klasyczną ozdobą powinien być plaster pomarańczy i wisienka. Jednak po kolejnej dolewce, możesz nie zwracać na to uwagi. 😉

tequila sunrise

HISTORIA POWSTANIA:
Koktajl ten został wymyślony na przełomie lat 30 i 40 w Hotelu Baltimore Arizona w mieście Phoenix. Przynajmniej tak utrzymuje dyrekcja sieci Hilton Hotels, właściciela hotelu. W tej pierwszej wersji, koktajl składał się z tequili Hornitos Plata, Creme de cassis, soku z limonki i wody sodowej. Jednak w początkach lat 70 XX wieku dwóch barmanów pracujących w okolicy San Francisco (miasteczko Trident, w Sausalito), opracowało zupełnie nowy przepis. Opisany powyżej. Ogólnoamerykańską sławę koktajl zawdzięcza trzem wydarzeniom:
JEDEN – 1973 roku firma Jose Cuervo – jeden z czołowych producentów tequili, umieścił recepturę na koktajl tequila sunrise na etykiecie swoich produktów.
DWA – 1973 zespół Eagels nagrał pierwszy singiel Tequila Sunrise na swojej drugiej płycie Desperado. Stał się hitem.
TRZY – po 1973 roku, trasę koncertową Rolling Stones, Mick Jagger zaczął nazywać „cocaine and tequila sunrise tour„. Z racji licznych wspomnień związanych z tymi używkami.

tequila sunrise

I tak się zaczęło. Chwytliwa nazwa, genialny smak i łatwa receptura spowodowały eksplozję popularności tego koktajlu na całym świecie. Powstawały nawet filmy o takim tytule, a tequila sunrise weszła na stałe do menu każdego modnego baru. Do dziś oczywiście wymyślono dziesiątki różnych alternatywnych wersji koktajlu (np. zamiast tequili dodawano rum albo brandy), eksperymentowano z sokami i syropami, jednak ostatecznie koktajlem, który każdemu kojarzy się ze słoneczną Kalifornią, pozostał klasyczny – wschód słońca bogaty w tequile.

Polecam też przepis na Pisco sour – klasyczny koktajl z Peru.


 

Jeden komentarz do “Tequila sunrise – koktajl typowy dla Kalifornii”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.