Jezioro Atitlan – najpiękniejsze jezioro świata

Jezioro Atitlan – Gwatemala

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Gwatemali, uważanym za najpiękniejszy zbiornik naturalny Ziemi, jest jezioro Atitlan. Kiedyś był tu wielki, czynny wulkan, lecz dziś zostało jedynie naturalne jezioro, powstałe w zagłębieniu jego kaldery. Gdy opis ten poszerzysz o małą uwagę – zbiornik otaczają aż trzy wulkany – nagle jezioro staje się, z malowniczego,  dodatkowo niebezpiecznym.

Atitlan
Wulkan Atitlan i Toliman.

JEZIORO ATITLAN – POWSTANIE:
Jezioro powstało jakieś 84 tysiące lat temu. W wyniku gigantycznej erupcji stożek wulkaniczny został rozerwany, a wielkość powstałego krateru odzwierciedla dzisiejszy kształt jeziora. Ma powierzchnię 130 km² i leży na wysokości 1563 m n.p.m.

jezioro atitlan
Miasteczko Panajachel. A w oddali wulkany Atitlan i Toliman.

JEZIORO ATITLAN – RESTRYKCJE PARKU NARODOWEGO?
Cały teren jeziora i jego najbliższe otoczenie stały się w połowie XX wieku parkiem narodowym. Jednak mimo tego, życie w pobliskich wioskach i miasteczkach toczy się dość normalnie. W miastach takich jak Panajachel, Santiago Atitlan czy San Pedro La Laguna uprawia się kawę (nota bene genialną w smaku), czarną fasolę, banany, awokado, zielone chili czy inne potrzebne w kuchni gwatemalskiej produkty. Obecność parku ma chronić sam zbiornik przed nadmiernymi połowami i blokować rozwój infrastruktury miejskiej okolicznych osad, a nie ingerować w rolnictwo czy pasterstwo okolicznych osad górskich.

San Pedro
Wulkan San Pedro.

JEZIORO ATITLAN:
Największym urokiem jeziora, poza oczywiście niesamowitym kolorem wody, jest obecność w jego okolicy aż trzech czynnych wulkanów: San Pedro, Toliman i Atitlan. Dodają one niezwykłego uroku okolicy. W szczególności wulkan Atitlan, który co jakiś czas dymi. Najlepszą perspektywę znaleźć można w okolicy największego miasta regionu – Panajachel (10 tysięcy mieszkańców). Z pobliskich wzniesień można objąć wzrokiem wszystkie trzy szczyty wulkanów i całe jezioro. Wspaniałe połączenie.

jezioro atitlan
Wulkan San Pedro a na prawo miasteczko San Pedro La Laguna.

JEZIORO ATITLAN – JAK SIĘ DOSTAĆ:
Nasza trasa zakładała transport porannym busem z Antigua do Panajachel. Tam złapanie jakiejś taniej łódki i rejs do San Pedro La Laguna. W miasteczku tym, usytuowanym na zboczu wulkanu, mieliśmy już zabukowany mały pokoik z hamakiem oraz widokiem na jezioro. Spędzenie w tej wiosce jednej nocy i dwóch dni miało nam wystarczyć, aby naładować akumulatory przed dalszą podróżą do Flores. Ale czemu było to trudne i o naszych innych przygodach w Gwatemali – przeczytasz tu.

jezioro atitlan
Przed Panajachel spotkasz wodospady zasilające jezioro Atitlan.

 

Gdy z Panajachel chcecie się dostać do San Pedro La Laguna, zapomnijcie o cenniku. Sami sprawdzaliśmy ceny łódki tydzień przed wyjazdem, a jednak na miejscu wszystko się już zmieniło. Transport miał nas kosztować około 18 GTQ (ok 9 PLN)/osobę, a zapłaciliśmy 25 GTQ. Czekaliśmy przez godzinę, targując się z każdym nadpływającym właścicielem łódki. Żaden nie chciał się zgodzić na mniej. Wiem, że to grosze. Ale jak masz wyliczony budżet, to chcesz go utrzymać za wszelką cenę, bo wystarczy parę razy przymknąć oko na fantazję krajowców, i już nie będzie Cie stać na domek na plaży w Belize. 🙂

jezioro atitlan

JEZIORO ATITLAN – WNIOSKI:
Podsumowując powyższą osobistą przygodę: łódki pływające po jeziorze mają wspólny cennik. Ergo – nikt nie walczy o klienta. Mają ustalone godziny odcumowania i albo płyniesz z nimi za ich cenę, albo rezygnujesz z tego transportu i jedziesz jakimś busem dokoła jeziora.
Panajachel
Panajachel o poranku.
My w końcu zapłaciliśmy tyle, ile chcieli, nawet quetzala nie opuścili, więc z niesmakiem kontemplowaliśmy niesamowity urok jeziora Atitlan. Teraz, z perspektywy czasu, nie żałuję i pewnie bym zapłacił nawet dwa razy tyle, gdyż widoki były warte tej osobistej porażki negocjacyjnej. 🙂
jezioro atitlan
Gdyby któreś z nas zmieniło obiektyw, widok wyglądał by lepiej niż tak:

2 komentarze do “Jezioro Atitlan – najpiękniejsze jezioro świata”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.