Meduza Rhizostoma pulmo – galareta z żyroskopem

Meduza Rhizostoma pulmo – Triest – Włochy

Niebezpieczna meduza Rhyzostoma pulmo – która jest jednym z największych parzydełkowców Morza Adriatyckiego – zaatakowała port w Trieście! Spokojnie. Dzieje się tak co kilka miesięcy. Nic specjalnego. To, że stanowi pokarm dla żółwia skórzastego, i to dzięki tej meduzie gad ten występuje w Dalmacji, to też niespecjalny news. Ale piękno i niezwykła funkcja fioletowo-granatowego ropalium w ciele tego stworzenia to dopiero coś.

meduza Adriatyk

MEDUZA Rhizostoma pulmo – WYSTĘPOWANIE I WIELKOŚĆ:
Rhyzostoma pulmo
występuje we wschodnich częściach Oceanu Atlantyckiego. Zarówno w Morzu Śródziemnym, Czarnym jak i Azowskim, a raz nawet została odnotowana w Morzu Bałtyckim. Jej długość może sięgać 1 metra, ale najczęściej nie przekracza 50 cm. Mimo to, widok takich pływających żelatynek (ang. jellyfish), gdy masowo zdobywają zatokę, stanowi nie małą atrakcję dla każdego szczura lądowego.

meduza Rhizostoma pulmo
Rhizostoma pulmo, Macri 1778

MEDUZA Rhizostoma pulmo – CO TO JEST ROPALIUM?
Najciekawszym elementem budowy meduzy jest jej ropalium – ciałko brzeżne. Gatunek Rhizostoma pulmo szczyci się intensywnie granatowym kolorem tego elementu ciała. Jeśli kiedyś zastanawialiście się, jak meduza widzi, jak reaguje na prądy, jak poziomuje swoje ciało w morzu, to właśnie w ropalium zachodzą takie analizy. De facto ciałko brzeżne, wielkości pieprzu, jest jej mózgiem. 😀

meduza Rhizostoma pulmo

Ropalium meduzy składa się z gęsto skupionych komórek barwnikowych, działających jak receptory światła. Dzięki nim, meduza odbiera różnice między dniem i nocą. Jeśli dany gatunek często zapuszcza się w głębsze strefy pelagialne morza (to te głębokie poziomy), część komórek pokrywających ropalium zostaje przekształcona w soczewki. Soczewki te wychwytują nikłe na większych głębokościach smugi światła i dostarczają je do receptorów. Można powiedzieć, że dzięki nim, nawet w głębinach morskich, meduza wie „która jest godzina”.

meduza triest

STATYTOCYSTA W ROPALIUM – ZNACZY ŻYROSKOP.
Meduza Rhizostoma pulmo na ciałku brzeżnym ma również statytocystę. Jest to grupa komórek czuciowych, uzbrojonych w szereg małych wici., które tworzą okrągły pęcherzyk wypełniony płynem oraz umieszczoną w środku małą kulkę z węglanu wapnia. Na kulkę, pływającą swobodnie w pęcherzyku, działa grawitacja i dzięki temu jest ona zawsze skierowana w dół (czyli w kierunku jądra naszej planety). Wici, na które w danej chwili naciska kulka z węglanu wapnia, wysyłają informacje do ciała meduzy, dzięki czemu „wie” ona, gdzie jest powierzchnia akwenu, a gdzie znajduje się jego dno. Takie zwierzęce urządzenie poziomujące, czyli nasz żyroskop.

meduza Rhizostoma pulmo

A wszystkie to wspaniałe 'urządzenia’ znajdują się w kolorowych obrzeżach dzwonu niepozornej, galaretowatej meduzy. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.