Jaszczurki Calotes – Wietnam
Zwiedzając Wietnam w 2013 roku, pierwszą jaszczurką jaką spotkałem w okolicy Sajgonu, konkretnie 18 stycznia, była pewna agama. Nie miałem wówczas pojęcia, że międzynarodowa grupa herpetologów odkryła i opisała ten gatunek 7 stycznia, a więc równo 11 dni wcześniej. Może i odkrycie nie należy do mnie, ale chociaż mogę zaprezentować pierwsze amatorskie zdjęcia nowego gatunku jaszczurki Calotes bachae.
JASZCZURKI Calotes bachae:
Jaszczurki z rodzaju Calotes zalicza się do rodziny agam. Dotychczas udało się opisać około 300 gatunków, a wśród nich Calotes bachae (Hartman, Geissler, Poyarkov, Ihlow, Galoyan, Rodder & Böhme, 2013).

Zamieszkują one dość szeroki obszar na południu Wietnamu i od dawna są dobrze znane mieszkańcom tej części Indochin. Zachowanie godowe Coaotes bachae jest jeszcze słabo poznane. Jedynie poprzez analogie z innymi gatunkami z tego rodzaju możemy przypuszczać, jak one wyglądają. Wiadomo o silnym instynkcie terytorialnym samca. Pewna jest też zmiana ubarwienia C. bachae w okresie walk o samice. Intensywne kolory, jak prezentują moje zdjęcia, wynikają z takiej właśnie strategii uwodzenia. Im lepiej ubarwiony samiec, tym zdrowsza jego dieta, a co za tym idzie, jego habitat – w tym przypadku pojedyncze drzewo – lepiej zaopatrzony jest w pokarm. Skoro samiec potrafił utrzymać taką dietę przez długi czas, to znak, że tym silniejszym jest osobnikiem, ergo jest idealnym kandydatem na ojca.

JASZCZURKI Calotes bachae – NOWE ODKRYCIE:
Przez długi czas agama Calotes bachae (nota bene nazwa gatunkowa oznacza 'kawalera’) znana była nauce pod mylnie określonym taksonem, jako Calotes mystaceus. Dopiero badania genetyczne to zmieniły. Szeroko znany w Indochinach gad C. mystaceus jest genetycznie różny od jaszczurek występujących w południowym Wietnamie. Stąd artykuł w Zootaxa ze stycznia 2013 roku i nowy takson w nauce o gadach czyli herpetologii.