Jaszczurki Calotes – Jak odkryłem nowego gada! Prawie

Jaszczurki Calotes – Wietnam

Zwiedzając Wietnam w 2013 roku, pierwszą jaszczurką jaką spotkaliśmy w okolicy Sajgonu, konkretnie 18 stycznia, była pewna agama. Nie mieliśmy wówczas pojęcia, że międzynarodowa grupa herpetologów odkryła i opisała ten gatunek 7 stycznia, a więc równo 11 dni wcześniej. Może i odkrycie nie należy do nas, ale chociaż możemy zaprezentować pierwsze amatorskie zdjęcia nowego gatunku jaszczurki Calotes bachae.

JASZCZURKI Calotes bachae:
Jaszczurki z rodzaju Calotes zalicza się do rodziny agam. Dotychczas udało się opisać około 300 gatunków, a wśród nich Calotes bachae (Hartman, Geissler, Poyarkov, Ihlow, Galoyan, Rodder & Böhme, 2013).

Jaszczurki Calotes bachae
Calotes bachae

Zamieszkuje ona dość szeroki obszar na południu Wietnamu i była od dawna dobrze znana mieszkańcom tej części Indochin. Zachowania godowe Coaotes bachae są jeszcze słabo poznane. Jedynie poprzez analogie z innymi gatunkami z tego rodzaju możemy przypuszczać, jak one wyglądają. Wiadomo o silnym instynkcie terytorialnym samca. Pewna jest też zmiana ubarwienia C. bachae w okresie walk o samice. Intensywne kolory, jak prezentują nasze zdjęcia, wynikają z takiej właśnie strategii uwodzenia. Im lepiej ubarwiony samiec, tym zdrowsza jego dieta, a co za tym idzie, jego habitat – w tym przypadku pojedyncze drzewo – lepiej zaopatrzony jest w pokarm. Skoro samiec potrafił utrzymać taką dietę przez długi czas, to znak, że tym silniejszym jest osobnikiem ergo jest idealnym kandydatem na ojca.

Jaszczurki Calotes bachae
Calotes bachae

JASZCZURKI Calotes bachae – NOWE ODKRYCIE:
Przez długi czas agama Calotes bachae (nota bene nazwa gatunkowa oznacza ‚kawalera’) była znana nauce pod mylnie określonym taksonem, jako Calotes mystaceus. Dopiero badania genetyczne udowodniły, że szeroko znany w Indochinach gad C. mystaceus jest genetycznie różny od jaszczurek występujących w południowym Wietnamie. Stąd artykuł w Zootaxa ze stycznia 2013 roku i nowy takson w nauce o gadach czyli herpetologii.

JASZCZURKI Calotes versicolor.
Jest to jeden z najszerzej rozpowszechniony przedstawiciel rodziny agam. Pierwotną siedzibę zajmował w południowo-wschodniej Azji. Dziś został rozwleczony po całym świecie. Występuje licznie na wyspach Indonezji, w Omanie, a nawet w USA i Afganistanie. Hodowcy wypuszczają je na wolność, a one o dziwo przeżywają. Tak, jak po II wojnie światowej, żółwie greckie wypuszczone przez hodowców zimowały w Polskich lasach i budziły się, ku zdumieniu turystów, na wiosnę. Agama Calotes versicolor w taki właśnie sposób zdobywa coraz to rozleglejsze tereny do zamieszkania.

Jaszczurki Calotes versicolor
Calotes versicolor

Jaszczurka ta po raz pierwszy została opisana w 1802 roku przez François Marie Daudin’a. Ten żyjący jedynie 27 lat badacz, opisał i odkrył wiele nowych gatunków zwierząt nie wychodząc ze swojego gabinetu! Odkryta u niego w dzieciństwie choroba nie pozwalała mu na sprawne poruszanie się. Zajął się wiec opisywaniem nowo przywożonych do Francji gatunków roślin i zwierząt. Dzięki tej wytrwałej pasji, jego osoba jest bardzo dobrze znana wśród francuskich odkrywców i biologów. Wiemy, że pierwszy egzemplarz agamy Calotes versicolor przybył do francuskiego gabinetu F. Daudin’a wraz z towarami płynącymi z Indochin.

Jaszczurki Calotes versicolor
Calotes versicolor

JASZCZURKI Calotes versicolor – ZACHOWANIE:
Agamy ogrodowe – tak brzmi ich polska nazwa, są bardzo często hodowanymi gadami. Dzięki czemu ich zachowanie jest dość dobrze poznane. Wiemy np. że w okresie rozrodczym, podgardle samców nabiera barwę czerwoną i wydyma się w trakcie zachowań godowych. Rudy kolor skóry, jaki prezentuje spotkany przez nas w My Son samiec, pojawia się po udanym pojedynku. Inną ciekawą cechą charakteryzującą gatunek Calotes versicolor są podwójne wyrostki – tzw. rogi, nad otworami bębenkowym.

JASZCZURKI Calotes – BADANIE INDOCHIN:
Herpetofauna Wietnamu jest na tyle bogata, że poznanie, lub chociaż zainteresowanie się niektórymi gatunkami, nastręcza duże trudności. Co chwila ktoś donosi o odkryciu nowego gatunku nie tylko w gromadzie gadów. Krótko mówiąc, przyroda Indochin jest  na tyle ciekawa i mało poznana, iż należy nie przestawać w wysiłkach jej pełnego zbadania. Próby tę podejmują zarówno międzynarodowe grupy badaczy jak i przyrodnicy amatorzy – jak zwykłem oceniać jedną ze swoich pasji. 😉
Jaszczurka z rodziny scynków, ze środkowego Wietnamu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zwiedzać Wietnam, kliknij w link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.