Madonna jak Barbie – Pstrokacizna, która olśniewa

Madonna jak Barbie – kościoły Peru

Podróżując przez Peru, odwiedzając co ciekawsze katolickie kościoły, można natrafić na wiele klasycznych rzeźb. Identyczne jak te spotykane w Europie. Jednak są też miejsca i są takie ołtarze, które wyrywają Cię ze spacerowego rytmu zwiedzania.

Madonna jak Barbie

Madonna jak Barbie

MADONNA JAK BARBIE:
Najczęściej zaciekawią Was miejsca, bądź ołtarze poświęcone Marii z Nazaretu. Nikt w Peru nie pragnie matki Boga przedstawiać skromnie, ascetycznie czy subtelnie – jak często czyni się np. w Polsce.

Madonna jak Barbie

Madonna ma obowiązek zachwycać wiernych strojem, swoją biżuterią, fryzurą czy nawet makijażem. Ma więc być obrazem prawdziwej doña, z całym towarzyszącym jej dystyngowaniem, szlachetnością i przepychem jednocześnie.

Madonna jak Barbie

Madonna jak Barbie

Takie podejście do świętości w Polsce nazwalibyśmy obrazoburczym, lecz w Peru jest czymś normalnym i nikogo nie dziwi. Fakt, że Madonna z katedry w Limie, ma własną garderobę na najważniejsze święta kalendarza liturgicznego, może jednak nas zaskakiwać. Jednak Peruwiańczyków, nie zdumiewa nawet fakt, że rzeźby są odpowiednio podświetlone, fluorescencyjnymi lampami. Wyglądają dość jarmarcznie, ale mimo wszystko jest to miłe dla oka. I o to chyba chodzi.

Madonna jak Barbie

Z czasem, gdy człowiek spotyka coraz to nowe, kolorowe Matki Boskie, przyzwyczaja się do takich wizerunków i nawet widzi cel tych przedstawień. Zafascynowane spojrzenia i wyraz twarzy małych Peruwianek przed pstrokatymi ołtarzami stanowią dobitny argument za takim przedstawieniem idei świętości, czystości i boskości. Przynajmniej dla najmłodszych.

Madonna jak Barbie

Madonna jak Barbie

Po kilku wizytach w kościołach, mniemaliśmy, że już nie zaskoczy nas żadna figura. Jednak do czasu, aż nie weszliśmy do klasztoru San Francisco w Limie. Jeśli do tej pory, połączenie świętości figur Madonny z lalkami Barbie do nas nie docierało, to ta figura już nie miała prawa obronić się przed takim skojarzeniem.

Madonna z klasztoru San Francisco w Limie
Madonna z klasztoru San Francisco w Limie.
MADONNA JAK BARBIE – SAN FRANCISCO W LIMIE:
Mnogość i przepych różu, wspaniały welon, włosy ułożone w misterne loki, odpowiednie podświetlenie. No i te wielkie, inkaskie księżycowo-kształtne kolczyki, wywołały w nas niemałą konsternację. Nawet sama Scarlett O’Hara nie powstydziłaby się takiej krynoliny. Moim skromnym zdaniem, to właśnie ta filmowa postać, była inspiracją dla garderobianej limskiej Marii Panny. Właśnie dlatego, mogę sobie pozwolić, na puentowanie tego wpisu, parafrazą filmowego cytatu. Zachwycając się strojem Madonny, jej jarmarcznymi wizerunkami i brokatową pomadką, musisz pamiętać, że mimo to, ona 'pomyśli o Tobie jutro’. 😉

Madonna jak Barbie

O innych różnicach, w pojmowaniu świętości, przeczytasz we wpisie o PERUWIAŃSKIEJ WIELKIEJ SOBOCIE, BEZ BOGA lub o OSTATNIEJ WIECZERZY ZE ŚWINKĄ MORSKĄ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.