Belgijskie frytki – Jak je zrobić w domu?

NBelgijskie frytki w domu – Belgia

Gdy w trakcie trwanie I wojny światowej, amerykańscy żołnierze przebywali na terenie Belgii, zakochali się w tutejszym specjale. Nie stać ich było na tutejszą wyśmienitą wołowinę, czy sławną czekoladę. Zakochali się w zwykłym, tanim ulicznym przysmaku – frytkach. Zabrali go do USA, zmienili sposób przygotowania, dodali ketchup i zaczęli jeść jako produkt typowo Amerykański. Jednak prawdziwe frytki zostały tu w Europie. Oto przepis jak je zrobić w domu

Czas: 1 godzina (w tym przygotowanie i smażenie)
Cena: tanio
Ocena smaku: 10/10
Trudność: łatwe
Wspomnienie: Belgia

BELGIJSKIE FRYTKI – SKŁADNIKI:
ziemniaki
olej roślinny (słonecznikowy)
oliwa z oliwek
smalec z gęsi (może być zwykły)
+ frytkownica lub termometr ze skalą do 200°C
+ sól, ewentualnie zioła
+ majonez

Belgijskie frytki

BELGIJSKIE FRYTKI – OLEJ DO SMAŻENIA:
Podstawą do smażenia frytek belgijskich zawsze musi być olej roślinny. Jednak ważnym aspektem jest dodatek gęsiego smalcu i oliwy z oliwek, które podniosą walor smakowy ziemniaków.
Na około ½ litra oleju słonecznikowego dodaj 3 łyżki oliwy z oliwek i 2 czubate łyżki smalcu. Jednak jeśli użyjesz smalcu wieprzowego, który jest intensywniejszy, dodaj tylko 1 łyżkę.

BELGIJSKIE FRYTKI – NACZYNIE DO SMAŻENIA:
Jeśli masz frytkownice to wiesz co z nią zrobić, jeśli jednak jej nie posiadasz, musisz ratować się jakimś naczyniem. Kiedyś używałem wąskiego, głębokiego garnka, jednak musiałem do niego używać gargantuicznych ilości oleju. Wiec z czasem zmieniłem taktykę. Zacząłem używać dużego woka. Idealnie nadaje się do smażenia niewielkiej ilości frytek. Polecam.

Belgijskie frytki

BELGIJSKIE FRYTKI – PRZYGOTOWANIE:
Obierz ziemniaki odpowiednio w stosunku do Twojego naczynia i apetytu. Pokrój je w ulubiony kształt:
allumettes – grubość zapałki
paille – grubość słomki
Pont-Neuf – grubości 1 cm
chips – plasterki
DOKŁADNIE UMYJ JE I WYSUSZ np. na papierowym ręczniku. Choć kiedyś, z braku czasu, pominąłem ten element i niestety moje frytki pozlepiały się i smażyły jako jednokształtny kotlet.

BELGIJSKIE FRYTKI – SMAŻENIE:
Jednak o rodzaju frytek, poza ich kształtem, świadczy sposób smażenia. W USA smażą je tylko raz w bardzo rozgrzanym oleju – to są amerykańskie frytki. Jednak prawdziwe belgijskie frytki smaży się dwukrotnie:
PIERWSZE SMAŻENIE: rozgrzej olej do temperatury około 170°C i wrzuć swoje osuszone frytki na około 5 minut. Wyłów je i znów odsącz na durszlaku lub czymś podobnym, następnie przełóż na papierowy ręcznik. Gdy one ostygną, podgrzej olej do smażenia.
DRUGIE SMAŻENIE: tym razem temperatura oleju winna być wyższa, około 190°C. Gdy ją osiągniesz, wrzucaj frytki i smaż do czasu gdy osiągną ulubioną postać. Im dłużej smażysz tym będą ciemniejsze i twardsze. To już wybór indywidualny.

Belgijskie frytki

BELGIJSKIE FRYTKI – SOLENIE, PRZYPRAWIANIE:
Gdy wyłowisz swoje frytki po raz drugi, czas na ich solenie. Jeśli używasz soli oczywiście. Tylko teraz sól idealnie przylepi się do naszego dania. Więc sól je w durszlaku potrząsając nimi co jakiś czas. Jeśli chcesz poeksperymentować dodaj też ulubione zioła.

I oto, prawdziwe, domowe, belgijskie frytki są gotowe:
Bon appétit!/Eet  smakelijk!

Belgijskie frytki

BELGIJSKIE FRYTKI – SPRAWDZANIE TEMPERATURY:
Jeśli nie masz frytkownicy z termostatem, musisz radzić sobie jakimś termometrem. Osiąganie powyższych temperatur smażenia jest bardzo ważne, więc polecam zakup wysoko-skalowego miernika, przed przystąpieniem do robienia tych frytek. Chyba, że znasz jakieś inne sposoby sprawdzanie temperatury oleju. 🙂

Belgijski majonez
Majonez z Belgii.
BELGIJSKIE FRYTKI – MAJONEZ:
Bezsprzecznie nie ma belgijskich frytek bez majonezu! To tak jakby wmawiać nam, że frytki nie są tłuste. Belgijskie majonezy są ostrzejsze od Polskich, więc nie wiem jakie należy wybrać. Najlepiej takie jakie się lubi.
Na koniec dodam, że Twoje belgijskie frytki prawdopodobnie świetnie będą pasować do innych dań z Flandrii, dlatego przeczytaj: mule po belgijsku.
Mule po belgijsku oczywiście z belgijskimi frytkami.

2 komentarze do “Belgijskie frytki – Jak je zrobić w domu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.