Komecik długosterny – koliber z południowego Peru

Komecik długosterny – Pisac – Peru

Samiczka kolibra Komecika długosternego wybiera partnera z jak najdłuæszym ogonem. Jednak ważniejszy w tym wyborze,  od piór sterowych, jest sposób w jaki samiec lata. Dlaczego ma to takie znaczenie, i dlaczego długość robi jednak różnicę?

Komecik długosterny

KOMECIK DŁUGOSTERNY – PRYWATNE ŻYCIE:
Komecik długosterny (Aglaiocercus kingii, Harter, 1898) został dokładnie opisany dopiero w latach 30 XX wieku. Ustalono wówczas, iż długi ogon, który jest tak charakterystyczny dla samców tego gatunku, spełnia role wabika dla samic. W jaki sposób? Lot dla tak małego kolibra, z tak dużym obciążeniem, jaki stanowią kilkunasto-centymetrowej długości przekształcone sterówki, jest bardzo trudny. Samica (mająca bardzo krótkie pióra na kuperku) obserwuje więc, jak radzi sobie z takim utrudnieniem kandydat. Jeśli jego lot jest niepewny i ociężały, komecik nie ma szans na znalezienie partnerki. Jednak jeśli jednak pewnie utrzymuje balans w locie, oznacza to, że jest na tyle zdrowy i silny, aby zapewnić stały pokarm partnerce i jej potomstwu. Oto magia doboru (w tym wypadku wyboru) naturalnego. 🙂

Komecik długosterny
Komecik długosterny zaobserwowany w trakcie żerowania, w Pisac, południowe Peru.
KOMECIK DŁUGOSTERNY – WYSTEPOWANIE:
Zasięg występowanie tego kolibra jest dość duży, ale ciągnie się w wąskim pasie wyznaczonym przez wilgotne lasy górskie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru oraz Boliwii. Mieliśmy szczęście spotkać tego ptaka w trakcie eksploracji tarasów rolniczych w okolicach Cusco, w Pisac (południowe Peru). Samiec żerował wśród czerwonych, dzwonkowych kwiatów, a samiczka w tym czasie obserwowała teren z wysokich partii roślin, jednocześnie zerkając na sposób lotu  absztyfikanta.
Pisac - Komecik długosterny
Biotop komecika długosternego w Pisac.

KOMECIK DŁUGOSTERNY – KOLIBRY FOTOGRAFIA:
Zauważanie kolibrów, a w szczególności samiczek tego gatunku, jest sporym wyzwaniem. Płochliwość i szybkość ich lotu, w połączeniu z małymi rozmiarami, bardzo utrudnia obserwację na odległość. Samo zanotowanie cech charakterystycznych i rozpoznanie gatunku jest bardzo trudne. Na szczęście komecik długosterny Aglaiocercus kingii, ma tak charakterystyczne sterówki, że nie sposób się pomylić. Nasza obecność w odpowiednim miejscu i czasie, oraz aparat w pełnej gotowości sprawiły, że komecik został bezkrwawo upolowany. Niestety nie możemy powiedzieć tego o jego nowej wybrance, która skutecznie uchylała się przed migawką aparatu, czujnie obserwując zarówno nas jak i swojego partnera.

Komecik długosterny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.