Palawan porady – kiedy jechać, co wziąć ze sobą

Palawan porady – kiedy jechać, co wziąć ze sobą, na co się przygotować.

Palawan to prawdziwie rajska wyspa. Według wielu to tu zobaczycie najpiękniejsze plaże świata. Oto garść niezbędnych porad, dzięki którym Wasz wyjazd będzie niezapomniany!

Palawan porady: kiedy jechać?

Dobra wiadomość jest taka: na Palawanie jest zawsze bardzo ciepło! Ciepło, ale nie zawsze sucho. 🙂 Filipiny powinny się Wam od razu skojarzyć z monsunami oraz, co ważniejsze z punktu widzenia turysty, z tajfunami. Tajfuny mogą być niebezpieczne – nawet śmiertelne! Co roku służby meteorologiczne przewidują, ilu i o jakiej sile należy się spodziewać. Występują od czerwca do końca listopada. Na szczęście, Palawan nie leży w centrum pasu tajfunów, co nie oznacza, że nie dają się tu one we znaki. Kiedy siła wiatru jest zbyt wysoka, odwoływane są tak popularne wśród turystów wycieczki typu island hopping. W czasie pory deszczowej pada przez około 2 tygodnie w miesiącu.
Przyjmuje się, że na Palawanie pora sucha trwa od końca listopada do końca maja. Wilgotność powietrza jest wtedy niższa, pada 2-3 razy w miesiącu. Temperatura cały rok oscyluje wokół 30 stopni w dzień.

My na Palawan wybraliśmy się w pierwszej połowie grudnia. Turystów nie było jeszcze zbyt wielu. Choć według internetu była już pora sucha, padało prawie codziennie, jednak zawsze późnym popołudniem, po zachodzie słońca, lub w nocy, więc w żaden sposób nie pokrzyżowało nam to planów.

El Nido
Już po kilku minutach deszczu ulice spływają wodą. Do rana po deszczu nie będzie śladu.

W nocy temperatury były przyjemne, około 25 stopni, za to w ciągu dnia dochodziły do 37, i to w cieniu. Na szczęście morska bryza przynosi nieco ulgi.

Na koniec świetna informacja: woda jest na Palawanie cudowna, przejrzysta i ciepła, bez problemu godzinami pławiliśmy się w lazurowym morzu! Temperatura wody to prawie 30 stopni. 🙂

Filipiny, Puerto Princesa, Palawan porady

Palawan porady: co wziąć ze sobą?

Im mniej, tym lepiej, w końcu i tak większość czasu spędzicie w wodzie! Ale po kolei:

 • Ubrania – wystarczy Wam parę koszulek i 2 pary spodenek – naprawdę! Plus bluza z kapturem do podróży lokalnymi vanami (niektóre mają zabójczą klimatyzację). Lekkie ubrania, żadne jeansy. Brudne rzeczy najlepiej oddać do pralni (wydatek rzędu dolara) – przy panującej tu wilgotności powietrza nic nie wysycha, rzeczy łatwo się mogą zaśmiardnąć. Spotkaliśmy wielu turystów, którym się to przytrafiło, a spędzenie z nimi 5 godzin w vanie nie należało, delikatnie mówiąc, do przyjemności…
 • Cały „osprzęt” do wody, czyli stój kąpielowy, buty do pływania (są konieczne na island hopping z uwagi na obecność ostrych skał i rafy), opcjonalnie maska z fajką, płetwy niekoniecznie. Buty i sprzęt do snorkelingu można wypożyczyć (po 100-150 PHP za sztukę), czasem jest w cenie wycieczki. My buty do pływania kupiliśmy na allegro za 30 zł z przesyłką, maski mieliśmy swoje. Pozwoliło nam to trochę zaoszczędzić, no i jakoś lepiej człowiek się czuje w swoim sprzęcie. 🙂 Wzięliśmy także płetwy, ale okazały się totalnie nieprzydatne i nie wróciły już z nami do Polski.
Filipiny, Palawan porady
Buty do pływania i maska są niezbędne podczas island hopping.
 • Worek wodoodporny – konieczny podczas island hopping, o ile macie ze sobą coś, co powinno pozostać suche. Pierwszy taki worek kupiliśmy na allegro, ale okazał się niewypałem – był za mały i po prostu rozerwał się w wodzie, powodując niestety duże straty finansowe – zalany gimbal. 🙁 Drugi worek kupiliśmy na miejscu w El Nido, płacąc 450 PHP za model 15 litrowy. Znów, można taki worek wypożyczyć na każdej wycieczce (100 PHP w El Nido, 200 PHP w Puerto Princesa), ale przy 5 wycieczkach bardziej opłacało się nam go kupić, szczególnie, że może się przydać na innym wyjeździe.
 • Krem z filtrem. Wysokim! Żadna 5 czy 20! Najlepiej 50. Nawet w pochmurny dzień słońce opala. Indeks UV jest bardzo wysoki. W wodzie człowiek opala się jeszcze szybciej. Bary pełne są spalonych, czerwonych turystów, którzy po jednym dniu nieuwagi do końca pobytu pływają w koszulkach i spodenkach. Smarowaliśmy się cały czas 50+, nie uniknęliśmy mimo to oparzeń i schodzenia skóry.
 • Gotówka – może zabrzmi to dziwnie, ale w El Nido karta nie jest zbyt przydatna. Wprawdzie przybywa bankomatów (jeszcze niedawno był tylko jeden), ale czasem po prostu nie ma w nich gotówki. 🙂 Kartą nie zapłacimy też w większości sklepów i hoteli, choć i to się powoli (powoli!), zmienia. Można tu wymienić waluty (USD, EUR i AUD), ale kurs wymiany jest gorszy, niż na lotnisku w Manili.
El Nido, Palawan porady
Bankomaty w centrum El Nido.
 • Wodoodporna kamerka – nie pożałujecie! Sprzęt tego typu jest coraz tańszy, jest wiele alternatyw dla GoPro.
 • Leki – wprawdzie w El Nido można kupić leki w sklepach, jednak wybór jest ograniczony a ceny wysokie. podstawową apteczkę należy zabrać z domu, w tym obowiązkowo coś do odkażania ran i dużo plastrów (gwarantuję, że porozcinacie sobie skórę o skały czy rafę).
 • Okulary przeciwsłoneczne – lepiej jakieś stare i zniszczone, bo zniszczą się Wam jeszcze bardziej. 🙂 Oryginalne, nowiutkie Ray Bany zostawcie na lans w Polsce. 🙂
Palawan porady: na co się przygotować?
 • Najważniejsza rzecz, o jakiej nie mieliśmy pojęcia – wylatując z Palawanu (przynajmniej Air Asia), trzeba uiścić opłatę w wysokości 200 PHP za osobę.
 • Nawet oficjalne, zatwierdzone przez rząd, ceny wycieczek, można zbić. My naszą pierwszą wycieczkę kupiliśmy tuż przed wypłynięciem, więc łatwiej było wynegocjować cenę. Każdą kolejną kupowaliśmy w tym samym miejscu, więc nie musieliśmy się już targować.
 • Nie rezerwuj noclegu przez internet, chyba że jedziesz w okresie Bożego Narodzenia czy Nowego Roku. Przejdź się po mieście, a na pewno znajdziesz coś odpowiedniego za niewielkie pieniądze.
 • Ludzie są tu naprawdę bardzo mili, uśmiechnięci, dobrze znają angielski i rzadko kiedy chcą oszukać turystów.
 • Dobra wiadomość – jest w miarę tanio. Tu znajdziecie podsumowanie finansowe naszego wyjazdu.
 • I najważniejsze – te wszystkie zdjęcia, które z pewnością oglądałeś, zanim zdecydowałeś się na Palawan, naprawdę oddają rzeczywistość. A i tak będziesz zbierać szczękę z ziemi, kiedy zobaczysz najpiękniejsze plaże!

Palawan - porady


 

3 myśli w temacie “Palawan porady – kiedy jechać, co wziąć ze sobą”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.