Świątynia Lamy Yonghegong w Pekinie

Świątynia Lamy Yonghegong – Pekin – Chiny

W 1950 roku, kiedy Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wkraczała, i w konsekwencji opanowała niepodległy Tybet, w północno-wschodniej części stolicy Chińskiej Republiki Ludowej stał zaniedbany i zrujnowany klasztor. Świątynia ta – Yonghegong -potocznie nazywana Świątynią Lamy, jest jednym z największych i najważniejszych miejsc kultu buddyzmu tybetańskiego. A dzięki odwadze i staraniom premiera Zhou Enlai, stoi ona w Pekinie do dziś. Dlaczego powstała poza Tybetem i dlaczego przetrwała Rewolucję Kulturową? Przeczytasz tu.

Świątynia Lamy

ŚWIĄTYNIA LAMY – POWSTANIE:
W tym miejscu, w obrębie murów Cesarskiego Miasta (nie mylić z Zakazanym Miastem), około 1694 roku zaczęły powstawać budynki przeznaczone dla eunuchów dworskich.

Następnie przekazano obszar ten synowi Cesarza Kangxi, księciu Yinzhen Yong (późniejszemu Cesarzowi Yongzheng). To właśnie ten ostatni, po wstąpieniu na tron w grudniu 1722 i przeprowadzeniu się do Zakazanego Miasta, podzielił swoją starą książęcą rezydencję na swój Pałac Cesarski i nowo powstały klasztor buddyjski Yonghegong, którego nazwa zawiera w sobie imię fundatora.

Świątynia Lamy

Cesarz Yongzheng był niezwykle oddanym i pobożnym władcą. Wyrazem tego było np. uratowanie od ruiny klasztoru buddyjskiego w Hangzhou i utrzymywanie przyjacielskich stosunków z lamaistycznym Tybetem. Ufundowany przez niego klasztor na kilkadziesiąt lat stał się centrum życia buddystów z Mongolii i Tybetu.

Świątynia Lamy
Świątynia Lamy widziana od strony stacji metra.

Dodatkowo cesarz postanowił podnieść rangę tego miejsca, umieszczając tu miejsce swojego wiecznego spoczynku. Jego syn i następca Qianlong, mimo że miał problemy z utrzymaniem zwierzchnictwa nad Tybetem, nie odważył się zamknąć klasztoru lamaistycznego, przeciwnie wręcz – po śmierci ojca, zlecił wymianę płytek dachowych z turkusowych na złote, które były zarezerwowane tylko dla budynków cesarskich.

Świątynia Lamy
Turkusowe, książęce dachówki zastąpiono żółtymi cesarskimi po śmierci Yongzhenga.

Dziś budynki, które należały do Cesarza, niestety nie przetrwały, pożar z lat 20 XVIII wieku zniszczył je kompletnie, jednak budynki klasztorne są w pełni zachowane, tak jak w czasach swojego powstania. Oczywiście po wielu zabiegach konserwacyjnych.

Świątynia Lamy

ŚWIĄTYNIA LAMY – UPADEK:
Po 1949 roku, gdy Mao Zedong ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej na bramie Tiananmen Pałacu Cesarskiego, Świątynia Lamy została zamknięta na okres ok. 30 lat. W tym czasie była regularnie odwiedzana przez szabrowników, a w trakcie Rewolucji Kulturalnej została skazana na zagładę jako pomnik zacofania i reakcjonizmu. Na szczęście premier Zhou Enlai, ryzykując życie, sprzeciwiając się żonie Mao Zedonga, obronił Yonghegong, jak i inne zabytki Pekinu przed furią hunwejbinów (czerwonogwardzistów). Wierne mu oddziały Armii Ludowej obozowały kilka lat w najważniejszych zabytkach miasta i w ten sposób chroniły te miejsca przed dewastacją i zniszczeniem.

Świątynia Lamy
Jedna z kadzielnic ofiarnych.

Sytuacja w Chinach zmieniła się pod koniec lat 70 XX wieku. Zaczęto odrestaurowywać wiele ocalałych zabytków, a wśród nich cały kompleks Świątynny Lamy. Już w 1981 pozwolono pierwszym odwiedzającym na zwiedzanie Yonghegong, która do dziś jest jedną z większych atrakcji starego Cesarskiego Miasta.

Świątynia Lamy

ŚWIĄTYNIA LAMY – JAK SIĘ DOSTAĆ:
Yonghegong (雍和宫) znajduje się w dzielnicy Dongcheng w północno-wschodniej części starego Miasta Cesarskiego, przy dzisiejszej 2 obwodnicy. Obwodnica ta powstała w miejscu istnienia kiedyś zewnętrznych murów miejskich.
Dojeżdża tam wiele autobusów (m.in. 13, 116, 117) i dwie linie metra (nr 5 i jeżdżąca w koło linia nr 2). Należy wysiadać na przystanku/stacji Yonghegong – Lama Temple i w metrze szukać wyjścia C. Autobus podjeżdża prawie pod samą bramę wejściową. Stamtąd już nie trudno trafić.
Bilet kosztuję 25 ¥ za osobę (kwiecień 2016).

Świątynia Lamy
Czerwony punkt – stacja Yonghegong Lama Temple.

ŚWIĄTYNIA LAMY – ZWIEDZANIE:
Po przejściu przez liczący około 65.000 m² kompleks klasztorny stwierdzam z całą stanowczością, że można się znudzić, jeśli się nie wie, co się zwiedza. Dlatego warto poznać podstawowe informacje o buddyzmie, świątyniach w Azji, reinkarnacji i przyswoić garść danych z historii Chin i Tybetu. Ułatwi to zwiedzanie. Każde.

Świątynia Lamy

Po zakupie biletu i przejściu przez unowocześniony bramką biletową paifang (brama o 3 lub 5 wejściach), idąc przepiękną aleją miłorzębową warto przed kolejnym paifangiem, po lewo lub prawo, odebrać od uśmiechniętych Pań darmowe kadzidełka do modlitwy. W końcu są wliczone w cenę biletu. 🙂

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy – Co zobaczyć.
Całość kompleksu ułożona jest na osi północ-południe i zgubić się tu nie można (to nie Zakazane Miasto), jedynie można stracić rozeznanie, w którym pawilonie się w danej chwili jest. Tak dla ułatwienia podpowiem, że natraficie na 5 podstawowych budynków, których nazwy to:

Świątynia Lamy – Pawilon Niebiańskich Królów
Tu znajduje się pierwszy z posągów Buddy Maitreji otoczony Czterema Niebiańskimi Królami. Typowe miejsce w każdej buddyjskiej świątyni w Chinach.

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy – Pawilon Harmonii i Pokoju
Tu znajdziemy trzy posągi Buddy. Na środku umieszczono posąg Buddy Gautama, czyli Buddy dnia dzisiejszego. Po prawo przedstawiono Buddę Kaśjapa  Matanga, czyli tego z czasów przeszłych. Natomiast po lewo Buddę Majtreji – tego, który jest z przyszłości. W sali znaleźć można też rzeźby 18 arhatów – czyli tych, którzy godni są nirwany. 🙂

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy – Pawilon Nieskończonej Łaski
Tu był kiedyś pałac księcia Yong, a po jego śmierci miejsce złożenia jego cesarskiej trumny. Teraz jest tam posąg Buddy uzdrawiającego czyli Bhaisajyaguru.

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy – Pawilon Koła Prawdy
To sala do czytania pism i odprawiania obrzędów religijnych. W jej centralnym miejscu znajduje się rzeźba Congkhapa, założyciela szkoły Gelug, buddyzmu tybetańskiego. Otacza go kolejnych 500 arhatów (godnych nirwany) wyrzeźbionych w złocie, srebrze, miedzi, żelazie i cynie. Natomiast sam Congkhapa wyrzeźbiony jest z drzewa sandałowego.

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy – Pawilon Wiecznej Szczęśliwości
To właśnie tu znajduje się 26 metrowy posąg Buddy Maitreji (wystaje tylko 18 metrów, gdyż 8 metrów wkopano w ziemię aby nie runął). Rzeźba ta wykonana jest z jednego pnia drzewa sandałowego i była podarkiem od Dalajlamy VII dla młodego cesarza Qianlonga. Podarunek ten transportowany był z Tybetu przez 3 lata. Szczęściem Cesarz dożył prawie 90 lat i mógł doczekać się dostarczenia daru. 🙂

Ten tybetański klasztor, tak chiński w swym ogólnym założeniu, okraszony jednocześnie pewnymi elementami architektury mongolskiej, jest idealny, aby zapoznać się z różnorodnością Chin. Jeśli chcesz zacząć poznawać Azję Wschodnią to Świątynia Lamy jest świetnym miejscem do startu tej nauki. Poznasz przepiękne nazwy chińskich budynków, przerazisz się ilością postaci Buddy w buddyzmie, zrezygnujesz z chęci zrozumienia ścieżki oświecenia w teologi wschodu i jednocześnie zaintrygujesz się relacjami między narodami tego regionu, w tak skomplikowanej historii Państwa Środka. Warto taką podróż rozpocząć.

Świątynia Lamy

Jeden komentarz do “Świątynia Lamy Yonghegong w Pekinie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.