Kurczak po chińsku – czyli chińszczyzna made in Poland

Kurczak po chińsku – Pekin – Chiny

Jest wiele powodów, które skłaniają nas do podróży. Ciekawość miejsca, konfrontowanie go z naszymi wyobrażeniami, zabytki, poznanie lokalnych ludzi, nowe motyle czy nowe rośliny. Ale jest jeszcze jeden powód. To ciekawość nowych smaków. Oto przykład totalnej chińszczyzny na talerzu. Autorski przepis ze składników pekińskich, ale osiągalnych w polskich marketach.

Czas: 30 minut
Cena: w Polsce dość drogo
Nasza ocena smaku: 8/10
Trudność: łatwe
Wspomnienie: Chiny

Kurczak po chińsku

SKŁADNIKI (na dwie porcje):
1 pierś kurczaka
2 kapusty Pak Choi (najłatwiej, mając ogródek, jest wyhodować ją sobie z nasion, bywa w Almie za ok. 8 zł za 4 sztuki, w delikatesach internetowych frisco kosztuje 32 zł za kilogram, podobno dostępna jest też w Auchan)
4 strąki piżmiana jadalnego – okry (jak w przypadku kapusty Pak Choi, okra także udaje się w uprawie w polskich warunkach; w Warszawie dostępna jest w sieci sklepów Asian House, na Hali Mirowskiej oraz okazjonalnie w dobrze zaopatrzonych supermarketach)
1 korzeń pochrzynu chińskiego (to kolejna roślina, którą można uprawiać w Polsce, charakteryzująca się dość dużą mrozoodpornością, niestety w naszych sklepach występuje tylko w formie suszonej lub wręcz sproszkowanej, w Polsce można użyć skorzonery – wężymord, lub salsefii – kozibród; we wrześniu widziałem skorzonery w Carrefour)
powidła śliwkowe
przyprawa 5 smaków
olej sezamowy
sól

KURCZAK PO CHIŃSKU – PRZYGOTOWANIE:
W małej misce, w małej ilości wody rozprowadź 1 łyżkę powideł śliwkowych i 1 łyżeczkę przyprawy 5 smaków. Dodaj tyle wody, aby płyn miał konsystencję kleiku. Dobrze wymieszaj i dodaj do miski umytą i przekrojoną na pół pierś kurczaka. Odstaw na 15/30 minut.
Umyj okrę i pokrój ją dość grubo. Wrzuć do lekko osolonej wody i gotuj aż zmięknie. W trakcie gotowania woda zamieni się w kleik – spokojnie to naturalne. Tylko trzeba pamiętać, aby często mieszać piżmian, aby nie przypalić rondelka. Gotuje się około 30 minut.
Pochrzyn obierz ze skóry, pokrój na grube talarki i wrzuć do gotującej się wody. Jeśli używasz skorzonery lub salsefii, postępuj podobnie. Gotuj do czasu, aż zmięknie jak ziemniak, około 15 minut.

Pochrzyn chiński - korzeń
Pochrzyn chiński – korzeń

Gdy warzywa będą prawie gotowe, na patelni (może być grillowa) rozgrzej niemało oleju sezamowego. Zacznij smażyć samego kurczaka. Po przerzucaniu go na drugą stronę posól go i dodaj sos, w jakim się macerował. Smaż kilka minut. Gdy sos będzie zbyt gęstniał można go podlać wodą.

kapusta Pak Choi
Kapusta właściwa chińska – Pak Choi

Na końcu zblanszuj kapustę Pak Choi. Wrzuć ją do gorącej wody na 3 minuty (gdy masz większą główkę, na dłużej), odcedź i zahartuj w zimnej wodzie.

Kurczak po chińsku

KURCZAK PO CHIŃSKU – PODANIE:
Na talerz nałóż mięso i wszystkie warzywa. Kapustę Pak Choi można skropić sosem z patelni, a odsączoną okrę octem lub sokiem z cytryny.  Prawdziwa chińszczyzna na Twoim talerzu.

干杯 – ganbej (dosł. wysusz szklankę, w naszym przypadku talerz)!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.