Kurczak po chińsku – czyli chińszczyzna made in Poland

Kurczak po chińsku – Pekin – Chiny

Jest wiele powodów, które skłaniają mnie do podróży. Ciekawość miejsca, konfrontowanie go z wyobrażeniami, zabytki, poznanie lokalnych ludzi, nowe motyle czy nowe rośliny. Jednak jest jeszcze jeden powód. To ciekawość nowych smaków. Oto przykład totalnej chińszczyzny na talerzu. Autorski przepis ze składników pekińskich, ale osiągalnych w polskich marketach.

Czas: 30 minut
Cena: w Polsce dość drogo
Moja ocena smaku: 8/10
Trudność: łatwe
Wspomnienie: Chiny

Kurczak po chińsku

SKŁADNIKI (na dwie porcje):
1 pierś kurczaka
2 kapusty Pak Choi (najłatwiej, mając ogródek, jest wyhodować ją sobie z nasion. Jednak gdy to nie możliwe, bywa w Almie za ok. 8 zł za 4 sztuki, w delikatesach internetowych frisco kosztuje 32 zł za kilogram, podobno dostępna jest też w Auchan)
4 strąki piżmiana jadalnego – okry (jak w przypadku kapusty Pak Choi, okra także udaje się w uprawie w polskich warunkach; w Warszawie dostępna jest w sieci sklepów Asian House, na Hali Mirowskiej oraz okazjonalnie w dobrze zaopatrzonych supermarketach)
1 korzeń pochrzynu chińskiego (to kolejna roślina, którą można uprawiać w Polsce, charakteryzująca się dość dużą mrozoodpornością, jednak w naszych sklepach występuje tylko w formie suszonej lub wręcz sproszkowanej. Jednak w Polsce można użyć skorzonerywężymord, lub salsefii – kozibród; we wrześniu widziałem skorzonery w Carrefour)
powidła śliwkowe
przyprawa 5 smaków
olej sezamowy
sól

KURCZAK PO CHIŃSKU – PRZYGOTOWANIE:
W małej misce, w małej ilości wody rozprowadź 1 łyżkę powideł śliwkowych i 1 łyżeczkę przyprawy 5 smaków. Dodaj tyle wody, aby płyn miał konsystencję kleiku. Dobrze wymieszaj i dodaj do miski umytą i przekrojoną na pół pierś kurczaka. Odstaw na 15/30 minut.
Umyj okrę i pokrój ją dość grubo. Wrzuć do lekko osolonej wody i gotuj aż zmięknie. W trakcie gotowania woda zamieni się w kleik – spokojnie to naturalne. Tylko trzeba pamiętać, aby często mieszać piżmian, aby nie przypalić rondelka. Gotuje się około 30 minut.
Pochrzyn obierz ze skóry, pokrój na grube talarki i wrzuć do gotującej się wody. Jeśli używasz skorzonery lub salsefii, postępuj podobnie. Gotuj do czasu, aż zmięknie jak ziemniak, około 15 minut.
Pochrzyn chiński - korzeń
Pochrzyn chiński – korzeń

Gdy warzywa będą prawie gotowe, na patelni (może być grillowa) rozgrzej niemało oleju sezamowego. Zacznij smażyć samego kurczaka. Po przerzucaniu go na drugą stronę posól go i dodaj sos, w jakim się macerował. Smaż kilka minut. Gdy sos będzie zbyt gęstniał można go podlać wodą.

kapusta Pak Choi
Kapusta właściwa chińska – Pak Choi

Na końcu zblanszuj kapustę Pak Choi. Wrzuć ją do gorącej wody na 3 minuty (gdy masz większą główkę, na dłużej), odcedź i zahartuj w zimnej wodzie.

Kurczak po chińsku

KURCZAK PO CHIŃSKU – PODANIE:
Na talerz nałóż mięso i wszystkie warzywa. Jednak kapustę Pak Choi można skropić sosem z patelni, a odsączoną okrę octem lub sokiem z cytryny.  Prawdziwa chińszczyzna na Twoim talerzu.

干杯 – ganbej (dosł. wysusz szklankę, w tym przypadku talerz)!

Gdyby jednak przepis nie przypadł Ci do gustu, oto przepis na kurczaka po kambodżańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.