Świątynia Yasukuni – Do zobaczenia!

Świątynia Yasukuni – Tokio – Japonia

Do zobaczenia w Yasukuni! – mawiali żołnierze wyruszający na pole walki. To właśnie tu matki żegnały swoich synów, a żony mężów. Świątynia Yasukuni, pochodząca z czasów Restauracji Meiji, budzi dziś spore kontrowersje. A dowodem tego jest wrzenie w relacjach dyplomatycznych w całej Azji Wschodniej, gdy któryś z japońskich polityków odwiedza tą niepozorną świątynię. Nawet Justin Bieber musiał przepraszać za wizytę w Yasukuni. Dlaczego?

Świątynia Yasukuni

CZEMU KONTROWERSYJNA?
Świątynia Yasukuni znajduje się na północ od Pałacu i Ogrodów Cesarskich, w Tokio. Powszechnie uważna jest za jedną z najbardziej kontrowersyjnych świątyń shinto w całej Japonii. Każdy premier Kraju Kwitnącej Wiśni, udający się złożyć pokłon w tym sanktuarium, uznawany jest za nacjonalistę i zarzuca mu się nieczułość na tragedie II Wojny Światowej w całym rejonie Azji. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest kult zmarłych, którzy oddali życie za ojczyznę, a którym właśnie świątynia Yasukuni jest poświęcona.

Świątynia Yasukuni

Zastanawiasz się, dlaczego zwykła wizyta w tradycyjnej shintoistycznej świątyni przysparza tylu komplikacji politykom? Odpowiedzią jest tradycyjne i niezachwiane podejście do kultu zmarłych – zarówno w tej świątyni, jak i całej religii shinto. Nie ma znaczenia, czy osoba zmarła poświęciła swoje życie dla dobra ojczyzny w sposób humanitarny, czy też nie. Nie ma znaczenia też, czy osoba, która poległa, jest uznawana przez innych za zbrodniarza wojennego. I nie ma również znaczenia, czy osoba ta zginęła zabita przez wroga, czy poświęciła swoje życie dla dobra ojczyzny (np. kamikaze).

Świątynia Yasukuni

Tak więc, w Yasukuni znajdziemy imiona wszystkich pilotów shinpū (kamikaze), współwystępujące obok imion pilotów broniących Tokio przed nalotami Amerykanów. Obok admirała Heihachirō Tōgō, bohatera wojny rosyjsko – japońskiej (1904 – 1905) i głównego autora zwycięstwa w niej, znaleźć można nazwisko Hideki Tōjō – premiera i zbrodniarza z czasów II wojny światowej. Skazano go na śmierć wyrokiem Trybunału Tokijskiego, a nazywano potocznie 'Hitlerem Wschodu’. Oczywiście, wśród 250 000 czczonych w Yasukuni osób, nie wszyscy zasługują na krytykę, są wśród nich imiona wielu cywilnych obrońców Japonii lub osób, które zginęły np. w sowieckich łagrach lub zatonęły, pełniąc służbę na statkach handlowych. Cała ta mieszanka osób i funkcji powoduje, że trudno dziś niektórych z nich skategoryzować jako zbrodniarzy wojennych lub obrońców, bohaterów czy oprawców.

Świątynia Yasukuni

Nawet Justin Bieber, gdy w kwietniu 2014 roku odwiedził nieroztropnie Yasukuni, był zmuszony, przez następny tydzień, publicznie przepraszać swoich fanów z Chin i Korei, których do żywego dotknął jego gest. Tłumaczył się, że nie miał pojęcia o znaczeniu tej świątyni i związanych z nią problemach.

Świątynia Yasukuni

Z kolei premier Japonii Shinzō Abe na okrągłą rocznicę zakończenia II Wojny Światowej, w 2015 roku, zrezygnował ze swojego udziału w uroczystościach religijnych w Yasukuni. Tak to niewielka świątynia. Położona na skraju uczęszczanego szlaku turystycznego. Której założenie miało jak najbardziej chwalebne powody, i w której czci się wielu prawdziwych patriotów, wpływa na politykę Japonii, a nawet całej Azji Wschodniej.

Festwal Mitama
Świątynia Yasukuni – Festwal Mitama

FESTIWAL MITAMA.
Odwiedzając świątynie Yasukuni w czasie trwania Festiwalu Mitama (Mitama Matsuri – w tym roku (2016) były to dni 13-16 lipca), zwrócicie uwagę na wielką obfitość żółtych latarni. Są to tzw. latarnie Mitama, zawieszone wzdłuż całej alei prowadzącej do sanktuarium. Na latarniach tych wypisane są imiona zmarłych, którym rodzina w ten sposób pragnie oddać im cześć. Coś na kształt Polskich wypominek.
W dzień wyglądają one jedynie ładnie, ale dopiero wieczór i noc ukazują prawdziwy urok tego święta. Mieszkańcy Tokio przychodzą ubrani w tradycyjne stroje. Odbywają się pokazy i spektakle, a wszystkie latarnie swiecą i cała aleja ozdobiona 30 000 żółtych lampionów prezentuje się urzekająco malowniczo. Nic, tylko do zobaczenia w Yasukuni! 😉

Świątynia Yasukuni

MUZEUM WOJNY:
Na prawo od głównego pawilonu świątyni Yasukuni znajduje się muzeum wojny Yūshūkan. Na dziedzińcu ustawiono rzeźby chwalące lub opiewające pewne zachowania wojenne, odwagę czy inne chwalebne przymioty.

Świątynia Yasukuni

Tak więc, znajdziemy tam rzeźbę psa, konia czy gołębia pocztowego pełniących służbę wojskową…

Świątynia Yasukuni

rzeźbę płaczącej wdowy i jej dzieci, czekających powrotu ojca, czy rzeźbę przedstawiającą Radhabinoda Pala – sędziego Międzynarodowego Trybunału Wojskowego dla Dalekiego Wschodu, który przeciwstawiał się karze śmierci dla zbrodniarzy wojennych.

Świątynia Yasukuni

Znaleźć tam również można rzeźbę pilota, która podpisana jest jako rzeźba Lotnika broniącego Tokio. 🙂 Oczywiście, skojarzenia z kamikaze są nie bezpodstawne. Tym bardziej, gdy spostrzeże się stojący w budynku obok, za szklaną ścianą, myśliwiec Mitsubishi A6M Zero, tak często używanych do ataków samobójczych.

Świątynia Yasukuni

Większość z rzeźb obdarowują odwiedzający wotami. Rzeźba psa ma wodę i puszki z karmą. Rzeźba konia ma tylko butelki z wodą, 🙂 ale rzeźbie lotnika składają Japończycy bardzo różne dary. Jest tam, poza butelkami wody, często porcja sushi, słodkie przekąski lub napoje energetyzujące, kawa, kwiaty, a nawet wysokoprocentowe sake.

Mitsubishi A6M Zero

Muzeum Yūshūkan prezentuje dość pobieżnie zagadnienia z historii Japonii. Podaje garść informacji z zakresu wojskowości, eksponuje kilka ciekawych zabytków sztuki wojennej, ale nie poświęca wiele uwagi zaprezentowaniu chronologii wydarzeń w trakcie konfliktów zbrojnych. Jeśli nie wiesz, przed wejściem do muzeum, jak rozpoczęły się działania wojny chińsko – japońskiej w 1937 roku i kto je rozpoczął,  albo nie masz pojęcia, w jaki sposób zdobywano chińskie miasto Nankin, opuszczając muzeum wciąż tego wiedzieć nie będziesz. Ale mimo to odwiedzić je warto.

Na dziedzińcu muzeum, pod zadaszeniem, wystawiona jest makieta ze sceną z teatru nō.
DOJAZD I OPŁATY WSTĘPU – ŚWIĄTYNIA YASUKUNI:
Aby dostać się do świątyni Yasukuni, należy wysiąść na stacji metra Kudanshita. Dojeżdża tam linia Shinjuku (S), Tozai (T) i Hanzomon (Z). Należy wysiąść i poszukać znaku kierującego do świątyni Yasukuni (Yasukuni shrine), lub kierować się do wyjścia nr 1. Na szczęście, w Tokio wszystko jest świetnie oznakowane i odnalezienie się na mapie nie stanowi problemu (czytaj: PORADY).
Świątynia Yasukuni
Świątynia Yasukuni – wejście.

ŚWIĄTYNIA YASUKUNI. Weście do świątyni jest za darmo.
MUZEUM YUSHUKAN: Opłata za bilet normalny do muzeum Yūshūkan wynosi 800 ¥ (ok. 8 USD, stan na 2016), ale część ekspozycji na parterze, z wystawionym myśliwcem Mitsubishi A6M Zero, jest bezpłatna.
OFICJALNA STRONA ŚWIĄTYNI:
http://www.yasukuni.or.jp/english/index.html?mode=skip


3 komentarze do “Świątynia Yasukuni – Do zobaczenia!”

    1. Na razie przerzucam stare wpisy, w nowej redakcji, na ten adres. Wiec nowości pojawiać się będą bardzo powoli. 🙂 Ale dzięki serdeczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.