Anyż gwiazdkowy zwany badianem – kusicielem

Anyż gwiazdkowy, anyż chiński czy anyż gwiaździsty dla botanika są jedynie kolejnymi nazwami zwyczajowymi. Naukowe określenie tej rośliny to badian właściwy (Illicium verum Hook. f.). Niestety, i tu pojawia się nazwa zwyczajowa: słówko badian pochodzi z języka perskiego, natomiast jego łaciński odpowiednik – Illicium (od łacińskiego illicere – kusić). Niech ta uwaga, będzie zachęceniem do dalszej lektury

SMAK: ostry, specyficzny
POCHODZENIE: pogranicze Wietnamu i Chin
ZASTOSOWANIE W COOK-AND-TRAVEL: zupa pho, kaczka po pekińsku, adana kebabı
ZASTOSOWANIA OGÓLNIE: mięso, alkohole (raki, ouzo), zupy, desery, garam masala, przyprawa pięciu smaków

Anyż gwiazdkowy

POCHODZENIE:
Anyż gwiazdkowy występuje jeszcze dziś, jako dzikie drzewo, w górzystych rejonach północnego Wietnamu i południowej części prowincji Yunnan, w Chinach. Prawdopodobnie jest to ojczysty region tej rośliny. Niestety, w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej badian jest tak szeroko uprawiany, że nie wyklucza się innej lokalizacji jego pierwotnej kolebki.

ZASTOSOWANIA:
Trudno wymieniać wszystkie zastosowania kulinarne tej rośliny. Anyż gwiazdkowy wchodzi w skład wielu popularnych zestawów przypraw, takich jak indyjska garam masala, chińska przyprawa pięciu smaków, czy szeroko używana w Polsce, świąteczna przyprawa do piernika. Same kompozycje tych przypraw zasługują na osobny wpis, a co dopiero inne zastosowania samej gwiazdki anyżu.

Anyż gwiazdkowy

GDZIE KUPIĆ I ZA ILE:
To kolejny, obok wanilii, produkt wysoko kosztowy. Należy wspomnieć o Kampanii Wschodnio-Indyjskiej i ich wygórowanych cenach tej przyprawy. Kwoty te utrzymują się w Europie na wysokim poziomie od XVI wieku. Ta tradycja pozostała w niektórych firmach (nawet Polskich) niestety do dziś. Pozdrawiam 😉
Jednak jeśli będziesz w Bangkoku, w dzielnicy chińskiej, poszukaj tam anyżu. Obok torebek z turystycznym zbiorem wszystkich przypraw tego regionu znajdziesz, albo zostanie Ci przyniesione, półkilogramowe opakowanie gwiazdek anyżu za 12 PLN (2013 rok)! Jeśli masz smykałkę do interesów, łatwo oszacujesz, że w opakowaniu znajduje się około 200 gwiazdek. Jeśli w Polsce za 3 lub 4 gwiazdki płacisz 10 PLN, to twoja torebka powinna być warta okrągłe 500 PLN. Dla mnie to była niemała okazja, więc postanowiłem kupić całą torbę, z której do dziś nie ubyła nawet połowa zawartości.

Anyż gwiazdkowy

W sklepach w naszym kraju znajdziesz ładne plastikowe pudełeczka z kilkoma gwiazdkami, za około 10 PLN. W końcu to opakowanie też musi kosztować. Jak wiele towarów kolonialnych, także anyż gwiazdkowy taniej znajdziesz w Internecie (nawet za 65 PLN za kilogram z dostawą). Wystarczy poszukać, jednak cen z Azji nikt nie przebije. Więc w drogę.

Jeden komentarz do “Anyż gwiazdkowy zwany badianem – kusicielem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.